Ege'de tatil tercihi lüks gemilere kayıyor

Ege'de tatil tercihi lüks gemilere kayıyor
Ege'de tatil tercihi lüks gemilere kayıyor
- Türkiye ve Yunanistan kıyılarında alternatif tatil olanağı sunan kruvaziyer gemilere talep artıyor. Geçen yıl 65 bin turistin tercih ettiği turların bu yıl yeni gemilerle 75 bine ulaşabileceği tahmin ediliyor - Ulusal bir turizm acentesinin kruvaziyer yöneticisi Yazıcı: "Kruvaziyeri tercih eden turistlerin sonraki yıllarda tekrar tercih etme oranı yüzde 96'yı buluyor"

İZMİR (AA) - Tatilini yurt dışında geçirmeyi tercih eden Türk turistlerin kruvaziyer turlara olan ilgisi hızla artıyor.  Türkiye kıyılarıyla Yunanistan adaları arasında sefer yapan şirketler, 2015 sezonu için yeni gemileri sefere koyarak 75 bin turiste ulaşmayı hedefliyor.

Türkiye'de son yıllarda alternatif bir tatil seçeneği olarak ilgi gören kruvaziyer turizm, devreye alınan yeni gemilerle turizm pastasından aldığı payı artırmaya devam ediyor.  İki ülkeden birer firmanın geçen yıla kadar 3 gemiyle faaliyet gösterdiği sektöre bu yıl 2 yeni gemi daha eklendi.

Kruvaziyer gemilerle vizesiz Yunan Adaları turları gerçekleştiren ulusal bir turizm acentesinin kruvaziyer yöneticisi Ahmet Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uluslararası kruvaziyer gruplarının Türk limanlarını uğrak noktaları arasına alması sonrası Türk turistlerin de bu gemilere ilgi göstermeye başladığını belirtti.

Son 10 yılda milli gelirdeki artışa paralel olarak büyük kruvaziyer gruplarının Türkiye için ayırdıkları kontenjanları artırdığını ifade eden Yazıcı, 3 yıl önce bu talebi görerek kruvaziyer turlara başladıklarını kaydetti.

Türk turistin özellikle vizesiz olması nedeniyle bu turlara ilgi gösterdiğini dikkati çeken Yazıcı, şu bilgileri verdi:

"Yurt dışına çıkmak isteyen bir çok insan vizeye takılmadan lüks gemilerle yolculuk edebiliyor. Bir turla çok sayıda destinasyonu görme imkanı buluyor. Tatilde kruvaziyeri tercih eden turistlerin sonraki yıllarda tekrar tercih etme oranı yüzde 96'yı buluyor. Bu nedenle artan bir talep var. Geçen yıl Türkiye ve Yunanistan arasında çalışan kruvaziyer gemilerle 65 bine yakın kişi seyahat etti. Bu yıl yüzde 10-15'lik bir artış bekleniyor."

Türk turistlerin özellikle Santorini ve Mikonos gibi popüler adaları tercih ettiğini, son yıllarda farklı adaların da ön plana çıkmaya başladığını dile getiren Yazıcı, Dünya Turizm Örgütü'nün tahminlerine göre Türk kruvaziyer pazarının 140 bin kişilik bir kapasitede olduğunu, yerli ve yabancı firmaların bu potansiyeli değerlendirmek üzere yeni yatırımlar yaptığını vurguladı.

İki kıyı arasında 3 gemiyle sefer düzenleyen bir Yunan şirketinin Türkiye temsilcisi Gianluigi Baltazzi ise Ege Denizi'nin sadece Türk ve Yunan turistler için değil Amerika kıtası ve Avrupa ülkeleri gibi pazarlardan da yoğun talep gördüğünü bildirdi.

Bir kaç yıl öncesine kadar tek gemiyle sefer düzenleyen firmanın geçen yıl gemi sayısını ikiye, bu yıl da üçe çıkarma kararı aldığına işaret eden Baltazzi, "Türkiye pazarında bu yıl özellikle erken rezervasyonlardan oldukça iyi bir dönüş aldık. Seferlerin yüzde 35'ini sattık. Türkiye'den tatil amaçlı yurt dışına çıkan insan sayısı azalsa da kruvaziyer turizm artışını sürdürüyor. Bu yıl toplamda 25 bin yolcuyu taşımak istiyoruz. Bu rakam içinde ABD ve Avrupalı turistlerin de payı büyük. Sektörün bu büyüme hızıyla 3-4 yıl içinde 100 bini yakalamasını bekliyoruz" dedi.

Gemi sayısı arttıkça farklı limanlara uğrak yapma imkanlarının ortaya çıktığını dile getiren Baltazzi, fiyatların da geçen yıllara göre aynı seviyede seyretmesinin talep artışında etkili olduğunu sözlerine ekledi.