Ege'den kasım ayında 866 milyon dolar ihracat

Ege'den kasım ayında 866 milyon dolar ihracat
Ege'den kasım ayında 866 milyon dolar ihracat
- EİB Koordinatör Başkanı Ünlütürk: - "Dünya genelinde emtia ve petrol fiyatlarındaki gerileme ihracat rakamlarını olumsuz etkiledi"

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi'ndeki ihracatçıların kasım ayında 866 milyon 762 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiği bildirildi. 

Ege İhracatçı Birliklerinden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Egeli ihracatçıların, bu yılın kasım ayındaki 866 milyon dolarlık ihracatı, geçen yılın aynı dönemindeki 952 milyon dolarlık ihracatına göre yüzde 9 geriledi. 

Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, kasım ayında 94 milyon 937 bin dolarlık ihracatıyla ekim ayından sonra kasım ayında da en fazla ihracat yapan birlik oldu.

Bir yıllık dönemde ise Ege İhracatçı Birlikleri'nin ihracat rakamı yüzde 14'lük gerilemeyle 12 milyar 322 milyon 168 bin dolardan, 10 milyar 550 milyon 472 bin dolara indi. Kasım ayında, EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliğinden 2'si 2014 yılının kasım ayına göre ihracatını artırırken, 10'u geçen yılın aynı dönemindeki performansının gerisinde kaldı.

Kasım ayında sanayi ürünleri ihracatı 428 milyon 841 bin dolarla ilk sırada yer alırken, tarım ürünleri ihracatı 371 milyon 929 bin dolar oldu. Madencilik sektörü ihracatı ise 60 milyon 15 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

- Kuru meyve ihracatı iki aydır zirvede

Çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısıda sezonunun başlamasıyla yoğun bir döneme giren Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, kasım ayında 94 milyon 937 bin dolarlık ihracatıyla EİB bünyesindeki 12 ihracatçı birliği içerisinde ekim ayından sonra kasım ayında da en fazla ihracat yapan birlik oldu.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB) ise 93 milyon 698 bin dolarlık ihracat rakamıyla kasım ayında ikinci sırada yer aldı. EHKİB'in yıllık ihracat rakamı ise 1 milyar 208 milyon 330 bin dolar olarak kayıtlara geçti.

Ege Tütün İhracatçıları Birliği, 70 milyon 132 bin dolarlık ihracatla üçüncü sırada yer alırken, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 66 milyon 136 bin dolar ihracatla iki basamak yükselerek 4'üncüyü sıraya yerleşti.

- "Petrol ve emtia fiyatları olumsuz etkiledi"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, dünya genelinde emtia ve petrol fiyatlarındaki gerilemenin ihracat rakamlarını olumsuz etkilediğini belirtti. 

Ünlütürk, 2016 yılında da emtia fiyatlarında bir miktar gerileme beklendiğini bu nedenle 2016 yılında 2015 yılı ihracat rakamlarını tutturabilmenin bile başarı olacağını kaydetti.

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizin kısa sürede çözüme kavuşmasını arzu ettiklerini aktaran Ünlütürk, "Rusya, ihracatta 26 ana sektörümüzün tamamının hedef pazar olarak belirlediği bir ülke. Son yıllarda vizelerin de karşılıklı kaldırılmasıyla her alanda ilişkilerimiz artış gösterdi. Yıllık 4 milyar dolar civarında ihracat yaptığımız toplam ihracatımızda yüzde 3 civarı paya sahip olan önemli bir ülke. Turizm ve inşaat sektörlerimiz açısından da değerlendirildiğinde ilişkilerimizin hızlı bir şekilde normalleşmesi gereken bir ülke" ifadelerini kullandı.