Egeli hazırgiyimciler dış ticaret fazlası verdi

Egeli hazırgiyimciler dış ticaret fazlası verdi
Egeli hazırgiyimciler dış ticaret fazlası verdi
- Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 1,3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi

İZMİR (AA) -  Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde 10 yıl aradan sonra en fazla ihracat yapan sektör konumuna gelen hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü, yıllık 1,3 milyar dolar dış ticaret fazlası vermenin gururuyla çifte mutluluk yaşıyor.

Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan açıklamaya göre, 2014 yılında Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği, 1 milyar 410 milyon dolar ihracat yaparken, İzmir'de hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü sadece 93 milyon dolarlık ithalat yaptı. Dış ticaret fazlası 1,3 milyar doları aştı.

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kızılgüneşler, yıllık 1 milyar 410 milyon dolar seviyesindeki ihracat rakamlarının 1 milyar 300 milyon dolarlık diliminin dış ticaret fazlası hanesine yazıldığını, en fazla ihracat yapan sektör olmanın yanında en fazla dış ticaret fazlası veren sektör olarak da gururlu olduklarını belirtti.

Hazırgiyim sektörünün, istihdama ve ihracata yaptığı pozitif katkı yanında dış ticaret dengesine de büyük destek olduklarına işaret eden Kızılgüneşler, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

" Türkiye 2014 yılında 85 milyar dolar dış ticaret açığı verdi. Bu süreçte hazırgiyim sektörü 10 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği olarak cari açığı 1,3 milyar dolar düşürdük. Hazırgiyim sektörü üretiminin tamamına yakınını yerli girdi ile gerçekleştiriyor.

Türkiye'nin ihracatının ortalama kilogram fiyatı 1,6 dolar seviyesinde. Hazırgiyim sektöründe ise bu rakam Türkiye genelinde 24-26 dolar seviyesinde, Ege Bölgesi'nde ise 28-29 dolara ulaşıyor. Ar-GE, Tasarım, İnovasyon ve markalaşmaya sürekli yatırım yapıyoruz. Hedefimiz ortalama ihracat fiyatımızı 50 dolara ulaştırmak."