Eğitim gönüllüsü dağcılar

Eğitim gönüllüsü dağcılar
Eğitim gönüllüsü dağcılar
- İzmirli bir grup eğitim gönüllüsü dağcı, köy okullarını boyayıp, onarıyor

İZMİR (AA) - İzmirli bir grup eğitim gönüllüsü dağcı, "Bizim Okullarımız Bizim Çocuklarımız" sloganıyla köy okullarını boyayıp, tadilat yapıyor.

İzmir'in en uzak ilçelerinden olan Kiraz'a bağlı Sarısu Mahallesi İlkokulu'nu onarıp boyayan dağcılar bu kez de Kınık ilçesinde 2 köy okulunu elden geçirdi.

Hafta sona iki mahallede kamp kuran eğitim gönüllüsü dağcılar, Arpadere ve Çanköy ilkokullarının iç ve dış cephelerinin boya badanasını yaptı, kırık camlarını ve ahşap tavanlarını onardı.

İki gün süren çalışmalar kapsamında dersliklerdeki perdeler ve arızalı lambalar değiştirildi, sıralar örtülerle kaplandı. Boya ve tadilat işlemlerinin ardından okulların temizliğini yaparak yeni eğitim ve öğretim dönemine hazır hale getiren dağcılar, öğrencilere ayakkabı, kıyafet, kırtasiye malzemesi ve oyuncaklar hediye etti.

Dağcıların boya ve tadilat işlerini meraklı gözlerle izleyen öğrenciler de zaman zaman çalışmalara yardım ederek kendi okullarını boyamanın mutluluğunu yaşadı.

Çanköy Mahallesi Muhtarı Abdürrahim Kocabıyık ve Arpadere Mahallesi Muhtarı Adem Gürle de çalışmalardan dolayı eğitim gönüllüsü dağcılara teşekkür etti.

Proje sorumlusu, dağ rehberi ve emekli öğretmen Mustafa Kızılca, dağcılık veya doğa yürüyüşleri sırasında sürekli köylerden geçip köy halkıyla ve çocuklarla iç içe olduklarını, çocukların büyük kentlerdeki yaşıtlarıyla aynı şartlarda eğitim alamadıklarını gördüklerinde üzüldüklerini anlattı.

Eğitim gönüllüsü dağcılarla böyle bir proje başlatarak ihtiyacı olan okulları belirleyip, buraların fiziki şartlarını iyileştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Kızılca, eğitim için bir tuğla koymak isteyen gönüllü ve destekçilerin kendilerine boya ve  kitap alarak, oyuncak göndererek destek olabileceğini dile getirdi.