Ekmek üreticileri sektörün sorunlarını değerlendirdi

Ekmek üreticileri sektörün sorunlarını değerlendirdi
Ekmek üreticileri sektörün sorunlarını değerlendirdi
İZMİR (AA) - İzmir'de bir araya gelen ekmek üreticileri, Türk Gıda Kodeksi Ekmek Tebliği'ne uygun üretim yapılması için bir dizi önlem alınması...

İZMİR (AA) - İzmir'de bir araya gelen ekmek üreticileri, Türk Gıda Kodeksi Ekmek Tebliği'ne uygun üretim yapılması için bir dizi önlem alınması yönünde eylem kararı aldı.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, İzmir Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği, Ekmekçiler Odası ile Türkiye Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası temsilcileri, İzmir'de düzenlenen zirvede sektörün sorunlarını değerlendirdi.

Zirvede, bir süre önce Manisa'da yapılan denetimde ekmeğe hayvan yeminin karıştırıldığının tespit edilmesi ele alındı ve sorunlara çözüm için eylem planı oluşturulması kararlaştırıldı. Sektör temsilcilerinin 6 Mayıs'ta tekrar bir araya gelerek son şeklini vermeyi kararlaştırdığı eylem planında, izinsiz ve hijyenik olmayan şartlarda kayıt dışı ekmek üretiminin önüne geçilmesi, üretimin Türk Gıda Kodeksi Ekmek Tebliği'ne uygun olması için bir dizi önlem alınması gibi hususlar yer aldı.

EBSO Fırın Ürünleri Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Abit Eser, toplantıda ekmek üretim ve satışında yaşanan sıkıntıları ele aldıklarını belirtti.

-Ekmeğe hayvan yeminin katılması

Manisa'da yapılan bir denetimde hayvan yemi kullanılarak ekmek üretimi yapıldığının tespit edildiğini hatırlatan Eser, şunları kaydetti:

"Bu hadise sonrası üretici, tüccar, sanayici, esnaf, tüketici ve işveren olmak üzere sektörün tüm bileşenleri EBSO'nun önderliği ve ev sahipliğinde biraraya gelerek yol haritasını görüştü. İzinsiz ve hijyenik olmayan şartlarda kayıt dışı ekmek üretimi ile Türk Gıda Kodeksi Ekmek Tebliği başta olmak üzere uygun olmayan şartlarda ekmek satışlarını önlemek için neler yapılması gerektiğini masaya yatırdık. Önümüzdeki toplantıda sorunlara kesin çözüm bulma yönünde adımlar atmayı hedefledik."

EBSO Meclis Üyesi Soner Çelik ise sokak aralarında ve pazar yerlerinde açıkta ekmek satıldığını, bu ekmeklerin nerede, hangi koşullarda üretildiğinin belli olmadığını ifade ederek, vatandaşlara bu ekmekleri almamaları yönünde uyarıda bulundu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  İzmir

  ,

  Ege

  ,

  Hadise

  ,

  Pazar

  ,

  gıda

  ,

  sektör

  ,

  sanayi

  ,

  Eylem

  ,

  dizi

  ,

  ekmek

  ,

  esnaf

  ,

  manisa

  ,

  kayıt