Ekonomi Bakanı Zeybekci:

Ekonomi Bakanı Zeybekci:
Ekonomi Bakanı Zeybekci:
- "Gönlümüz istiyor ki bir daha Türkiye'de analar ağlamasın, bir daha şehit cenazeleri gelmesin" - "Bu devletin, milletin suskunluğu acizliğinden değildir"

İZMİR (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, son dönemde yaşanan terör olaylarına ilişkin, "Gönlümüz istiyor ki bir daha Türkiye 'de analar ağlamasın, bir daha şehit cenazeleri gelmesin" dedi.

Zeybekci, Ege Serbest Bölgesi Camisi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, aynı vatanın evlatları, aynı milletin mensupları, aynı devletin vatandaşı olduklarını ve bütün siyasi görüşlerden insanların aynı kıbleye dönerek "Allah-u Ekber" dediğini belirtti.

"Bu muhteşem şemsiyenin altında olma özelliklerimizi bir kenara atıyoruz, sen şucusun, ben bucuyum gibi detaylarda takılıp kalıyoruz. Detaylar önemli, ama detaylar zenginlik olursa önemli" diyen Zeybekci, Ege Serbest Bölgesi Camisi'nin yapımına katkıda bulunanlara teşekkür etti.

-Terör olayları

Türkiye'nin önemli günler yaşadığını, son 1-1,5 ayda 6 şehidin cenazesine katıldığını ifade eden Zeybekci, şöyle konuştu:

"Şehit cenazelerine gittiğimizde, ben milletim, ülkem adına o şehitlerimizin, o aslanlarımızın, o yavrularımızın analarından, eşlerinden, babalarından, çocuklarından, burada sizlerin huzurunda minnetle ve şükranla anmak istiyorum. Dün akşam Burdur'daydım. Gece saat 12.00-12.30'da şehidimizin eşi, şehidimizin anasının bize söyledikleri şu oldu. 'Bu ülke , vatan, millet için dik durun.' Anası dedi ki 'Cumhurbaşkanıma, Başbakanıma selam söyle dik dursunlar' dedi. 'Vatan sağolsun'. Milyonlarca şehitle bu bayrak bu kadar onurla, gururla dalgalanıyor. Milyonlarca şehitle bu vatan toprakları vatan oldu." 

Milyonlarca şehidi bulunan Türkiye Cumhuriyeti devletinin Osmanlı'nın küllerinden doğduğunu anlatan Zeybekci, onların sayesinde bu ülkenin vatan olduğuna vurguladı.

"Ne zamanki bu ülke muasır medeniyet seviyesi dediğimiz bırakın namerde, merde bile muhtaç olmayacağı seviyeye doğru güzel bir yürüyüşe çıktı her daim o musibetler bu milletin başına bela edilmeye çalışıldı" diyen Zeybekci, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Suskunluğumuz acizliğimizden değildir. Bu devletin, milletin suskunluğu acizliğinden değildir. Bu millet asla ve asla diz çökmedi. Şöyle bakın tarihe. Bu millet bir kere bile 'aman' demedi. Gönlümüz istiyor ki bir daha Türkiye'de analar ağlamasın. Gönlümüz istiyor ki bir daha şehit cenazeleri gelmesin ama şunu da unutmayalım. Milyonlarca şehitle bu topraklar vatan oldu. Bu bayrak rengini aldı. Gerekirse milyonlarca şehit bu topraklar, bu vatan, bu bayrak için bu millet vermekten zerre miktar tededdüt göstermeyecektir göstermez de. Biz bu vatan için, bu din için, namus için, bayrak için hak vaki olursa o yolda ölürsek biz şehit oluruz diyoruz da bu namertler, alçaklar, namussuzlar ölümden korkarlar. Onlar öldüklerinde ne olacaklarını gayet iyi bilirler. Cehennem çukurlarının en dibine gideceklerini biliyorlar."

Konuşmanın ardından Bakan Zeybekci ile katılımcılar, Ege Serbest Bölgesi Camisi'nin temelini attı.