Elfida'nın elleri artık kalem tutacak

Elfida'nın elleri artık kalem tutacak
Elfida'nın elleri artık kalem tutacak
- Nadir görülen "Epidermolyssis Bullosa" hastalığı nedeniyle vücudunda yüzlerce yara ve parmaklarında yapışıklık bulunan 7 yaşındaki Elfida Gündüz, geçirdiği ameliyat sonrası çok istediği eğitimine devam edebilecek - Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesindeki ameliyatta suni deri nakliyle parmakları açılan Elfida artık yazı yazarken zorlanmayacak - Elfida'nın doktoru Yrd. Doç. Dr. Okur: - "Bunlar zor ve problemli ameliyatlar. Küçük ve canı yanan bir çocuk söz konusu. Parmakları 1,5 saat süren bir ameliyatla açtık. Artık ellerini daha iyi kullanabilecek"

İZMİR (AA) - EFSUN YILMAZ - Nadir görülen "Epidermolyssis Bullosa" hastalığı nedeniyle yapışıklık bulunan el parmaklarını kullanamayan küçük Elfida, çok istediği eğitimine devam edebilmek için geçirdiği ameliyat sonrası artık kalem tutabilecek.  

Derisinin kemikleri kadar hızlı gelişmemesi sonucu parmakları yapışan, yaraları sürekli kanayan ve iç organlarında komplikasyonlar gelişen Elfida Gündüz'ün (7) normal bir yaşam sürmesi ve eğitimine devam edebilmesi için ameliyat olması gerektiği söylendi.

Enfeksiyon riski nedeniyle Evka 2'deki evinden çıkamayan Elfida, "evde eğitim programı" sayesinde kısa sürede okumayı öğrendi ve "Çok iyi" notlarıyla dolu karnesini aldı ancak parmakları yapışık olduğu için kalem tutma arzusunu yerine getiremedi. 

İzmir'deki hastanelerden ameliyat için 15 ay haber bekleyen Elfida'ya müjde Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesinden geldi.

Buradaki ameliyatta yapılan suni deri nakliyle parmakları açılan Elfida artık ellerini kullanıp arkadaşlarıyla oynayabilecek.

 -Ailesi mutlu 

Anne Zülfiye Gündüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kızının zor bir hayat geçirdiğini ancak hayallerine kavuştuğunu anlattı. 

Elfida'nın artık çok istediği kalemi tutabileceğini ifade eden Gündüz, "Kızım çok mutlu, bu bizi de mutlu ediyor" diye konuştu. 

Baba Ergin Gündüz ise ameliyat için aylarca beklediklerini ifade ederek şöyle konuştu:

"Bu ameliyatı 15 ay bekledik. Ameliyatın bu kadar gecikmesinin nedeni İzmir'de daha önce hiç yapılmamış olmasıydı. Çocuk için yoğun bakım ve suni deri gerekiyordu. Suni deriyi alabilecek maddi gücümüz yoktu. Bu olanakları bize Fırat Üniversitesi sağladı. Çocuğum artık yazı yazabilmek için acı çekmeyecek."

-"Sorun nüksedebilir"

Elfida Gündüz'ün ameliyatını yapan Fırat Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. İhsan Okur, küçük kızın doğuştan gelen deri hastalığına, epidermis ile dermis arasındaki bağın zayıf olmasının yol açtığını söyledi.  

Hastanın vücudunda yaralar oluştuğuna dikkati çeken Okur, şu bilgileri verdi:

"Özellikle eller ve ayaklar bu sorunla birbirine yapışıyor. Parmaklar koza halini alıyor. El fonksiyonları ciddi olarak bozuluyor. Parmakları açıp dışarı çıkarmak hastanın ellerini kullanmasını sağlamak için ameliyatlar yapıyoruz. Bunlar zor ve problemli ameliyatlar. Küçük ve canı yanan bir çocuk söz konusu. Elfida'nın parmaklarını 1,5 saat süren bir ameliyatla açtık. Artık ellerini daha iyi kullanabilecek. Belli bir yaşa gelen çocuklar için ellerini kullanmak ve diğer arkadaşlarıyla oynayabilmek çok önemli. Yardımımız olduysa ne mutlu bize."

Hastanın daha çabuk iyileşmesi için ameliyatta suni deri kullandıklarını bildiren Okur, hastalığın kesin tedavisi bulunmadığını, bu nedenle zaman içinde Elfida Gündüz'ün parmaklarının yeniden yapışabileceğini kaydetti. 

-Hayat kalitesini yükselten tedaviler var

Parmakları yapışan, açılan yaraları sürekli kanayan Elfida Gündüz'ün acılarını hafifletmek amacıyla "Mutlu Olalım" projesi kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemiş, etkinliklere katılan Sivasspor'un kalecisi Korcan Çelikay da ilaç yardımında bulunmuştu. 

Nadir rastlanan ve kesin tedavisi bulunmayan hastalıklar için "hayat kalitesini yükselten tedaviler" uygulanıyor. 


  ETİKETLER:

  İzmir

  ,

  haber

  ,

  hayat

  ,

  Sivasspor

  ,

  Çocuk

  ,

  Yaşam

  ,

  eğitim

  ,

  zaman

  ,

  dolu

  ,

  plastik