Engellilere "temsili askerlik" uygulaması

Engellilere "temsili askerlik" uygulaması
Engellilere "temsili askerlik" uygulaması
- Denizli'de 37, Manisa'da 52 engelli, temsili askerlik uygulamasıyla üniforma giymenin mutluluğunu yaşadı

DENİZLİ/MANİSA (AA) - Denizli'de 37, Manisa'da 52 engelli, temsili askerlik uygulaması kapsamında üniforma giydi.

Denizli'de 37 engelli ve ailesi 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı'nda düzenlenen törenle "askerlik gururunu" yaşadı. 

Üniformalarını giyerek askerlerin yardımıyla tören alanına gelen engelli askerler, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşının okunmasının ardından ant içti.

11. Motorlu Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun, burada yaptığı konuşmada, askerlik görevini yerine getiren her bireyin bunun gururunu ömür boyu taşıdığını ifade ederek, şunları söyledi:

"TSK'nın saflarında temsili askerlik hizmeti askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen sevgili gençlerimiz heyecan ve coşkuyla üniformalarını giymiş ve kahraman birer Mehmetçik olarak karşınızda gurur ve onurla durmaktadırlar. Sizler bugün bir hayalinizi gerçekleştirdiniz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin ya da diğer bir deyişle bulunduğu coğrafya bölgenin en güçlü, en deneyimli ordusunun birer ferdi olmanın gururunu yaşayacaksınız. Bu gurur, size ömür boyu güç ve ışık versin."

Engelliler adına konuşan Abdullah Küreş de bir gün de olsa çocuklarına anlatacakları askerlik hatırası ve gösterilecekleri fotoğraflarının olduğunu, bundan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını belirtti. 

Geçit töreninin ardından engelli askerler yakınlarıyla fotoğraf çektirdi. Bazı ailelerin tören sırasında duygulandıkları görüldü.

Temsili askerlik yapan Mehmet Ali Akgün'ün annesi Fatmana Akgün çok mutlu olduklarını belirterek, "Allah razı olsun böyle bir uygulamayı başlatanlara. Mutluluk var, teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

Törene Denizli Valisi Şükrü Kocatepe ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile askeri personel katıldı.

-Manisa

Manisa'da 1'nci Eğitim Tugay Komutanlığı'nda da 52 engelli askerlik gururunu yaşadı.

Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından engelli askerler ant içti.

Yaş kütüğüne plaket çakan engellilere terhis belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi. Etkinlik geçit töreniyle tamamlandı. 

 Tören sonrası engelli askerler yakınlarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yeğeninin yemin törenini izlemek için Almanya'dan gelen Fatma Gürkan da çok mutlu olduğunu kaydetti.