Erzincan'da Afgan uyruklu 21 çocuğun kaçtığı iddiası

Erzincan'da Afgan uyruklu 21 çocuğun kaçtığı iddiası
Erzincan'da Afgan uyruklu 21 çocuğun kaçtığı iddiası
- İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlusu Avukat Kadan: - "Erzincan'da savcılığın soruşturma başlattığını öğrendik. Baro olarak biz de olayın takipçisi olacağız"

İZMİR (AA) - İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezi Sorumlusu Nuriye Kadan, devlet korumasına alındıktan sonra Erzincan Çocuk Destek Merkezi'ne gönderilen ve sonrasında kaçtıkları öne sürülen 21 Afgan çocuğun akıbetini araştırdıklarını bildirdi.

Kadan, yaptığı açıklamada, İzmir Işıkkent Geri Gönderme merkezinde bulunan Afganistan uyruklu 21 çocuk hakkında birkaç ay önce İzmir Barosu Çocuk Hakları Merkezine ulaşan bir ihbar sonucu incelemelerde bulunduklarını, buradaki yaşam şartlarının çocuklar için uygun olmadığını tespit ettiklerini ve sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını hatırlattı.

Kadan, bu girişimleri sonucu, yaklaşık üç ay boyunca yetişkinlerle birlikte erkek koğuşunda uygunsuz koşullarda tutulan 12-17 yaş arası 21 çocuğun, 23 Temmuz 2015 tarihinde İzmir Geri Gönderme Merkezinden çıkışları sağlanarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Erzincan'daki kurumuna yerleşmelerinin sağlandığını dile getirdi.

Ancak daha sonra basında çıkan haberlere göre çocukların bir hafta sonra "Refakatsiz Çocukların Çocuk Destek Merkezi"nden izinsiz olarak ayrıldıklarının ortaya çıktığını aktaran Kadan, Erzincan Valiliğinin de bu haberleri doğruladığını belirtti.

Nuriye Kadan, şunları kaydetti:

"Bu çocukların Türkçe bilmemeleri, tanımadıkları bir yerde bu kadar kolay bir şekilde ve hepsinin aynı anda kaybolup kaçmaları hiç normal bir durum değil, hayatın olağan akışına aykırı. Basında ve sosyal medyada bu çocukların terör örgütlerinde kullanıldığı ya da organ mafyası tarafından kaçırıldığı yönünde iddialar var. Böyle birden bire ortadan kaybolmaları akıllara 'organize bir iş' olabileceği ihtimallerini getiriyor. Erzincan'da savcılığın soruşturma başlattığını öğrendik. Baro olarak biz de olayın takipçisi olacağız."