Eski hakem meslektaşları için yazılım üretti

Eski hakem meslektaşları için yazılım üretti
Eski hakem meslektaşları için yazılım üretti
- Eski hakem bilgisayar mühendisi Ulaş Güleç, futbol hakemlerinin karar verme yeteneğini geliştirmek amacıyla bir oyun yazdı

İZMİR (AA) -  Genç bilim adamı Ulaş Güleç, futbol hakemlerinin ofsayt, penaltı gibi pozisyonlarda karar verme yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırladığı web tabanlı online oyun yazılımını, Yaşar Üniversitesi'ndeki 9. Ulusal Yazılım Mühendisliği Sempozyumu'nda sundu.

Yaşar Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Çankaya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu uzman Ulaş Güleç'in yüksek lisans tezi kapsamında futbol hakemleri için geliştirdiği yazılımı 9. Ulusal Yazılım Mühendisliği'nde sunduğu belirtildi.

Güleç, yaptığı açıklamada, 3 senesi profesyonel olmak üzere 7 sene futbol hakemliği yaptığını, karar verme sürecinde yaşanılan eksiklikleri gördükten sonra yüksek lisans tezini bu konu üzerine yazdığını kaydetti.

Türkiye 'de görev yapan 6 bin futbol hakeminin karar verme yeteneğini geliştirmek amacıyla yapılan oyunun 19 adımdan oluştuğunu bildiren Güleç, şunları kaydetti:

"Futbol oyun kurallarını içeren kitaplarda yalnızca yazılı metinler bulunmakta. Ancak sahaya çıktığınız zaman pozisyonlar çok ani gelişir. Dolayısıyla da anlık karar verme mekanizmanızın gelişmesi gerekir. Ben de hakemlerin hem hızlı hem de eğlenceli bir şekilde kendilerini test edebileceği bir ortam yaratmak istedim. Bu oyun aynı zamanda 54 futbol hakemiyle de test edildi. Geleneksel yöntemlerle çalışan hakemlerin karar verme konusundaki başarıları ile oyun platformunu kullanarak çalışan hakemlerin karar verme konusundaki başarıları arasında yüzdesel olarak farklılıklar olduğu gözlemlendi. Buna göre oyun platformu kullanan kişilerin kendilerini daha iyi geliştirdiklerini ve daha doğru karar verebildiklerini tespit ettik."