Fair play ödüllü judocudan çağrı

Fair play ödüllü judocudan çağrı
Fair play ödüllü judocudan çağrı
- Görme engelli milli judocu Demircan: - "Engelli çocukları olan ailelerin, spora yönelmesi gerekir"

İZMİR (AA) - Bu yıl Dünya Fair Play Konseyi tarafından "Gençler Fair Play Ödülü"ne layık görülen görme engelli milli judocu Güler Demircan, "Engelli çocukları olan ailelerin, spora yönelmesi gerekir" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesporlu judocu, ABD 'nin Colorado eyaletinde gerçekleştirilen Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası eleme maçında kendisini galip ilan eden hakemin kararına rağmen, puanı rakibinin aldığını söylemiş ve görüntülerin tekrar izlenmesinin ardından da Güler Demircan'ın uyarısının doğru olduğu anlaşılmıştı. Güler Demircan'ın rakibi daha sonra altın madalyaya kadar ulaşmıştı.

Bu davranışının ardından fair play ödülünü almaya hak kazanan milli judocu, yaptığı açıklamada, geçirdiği rahatsızlık nedeniyle görme yetisini yüzde 90 oranında kaybettiğini belirtti.

Başarı için her şeyin mübah olmadığını bildiren Güler Demircan, şunları kaydetti:

"Maç esnasında bir harekette rakibimle aynı anda tatamiye düştük. Ancak ben, rakibimden daha önce düştüğümü hissettim ve bunu doğrudan antrenörüme ilettim. O da benimle aynı görüşte olunca durumu hakemlere aktardık. Karar bizim aleyhimize de olsa sonuçta haklı olanın kazanması önemliydi. Tüm hazırlıklarımı 2016'da Rio'da yapılacak paralimpik olimpiyatlarına gitme yönünde yapıyorum. Hedefim Brezilya. Ülkemi ve kulübümü en iyi şekilde temsil etmek amacındayım."

Güler Demircan, ağabeyi Sabri Gür ile kardeşi Ayten Özyörük'ün de aynı hastalık nedeniyle engelli durumda olduğunu belirterek, "Onlar da engelli judo ve engelli halterde ülkemizi başarıyla temsil ediyorlar. Manisa'nın kırsal bir bölgesinden çıkıp, spor sayesinde bu noktaya kadar geldim. Zor olan yaşam koşullarımı spor sayesinde değiştirdim. Engelli çocukları olan ailelerin, spora yönelmesi gerekir" ifadelerini kullandı.