Fitch'in İzmir Büyükşehir Belediyesi raporu

Fitch'in İzmir Büyükşehir Belediyesi raporu
Fitch'in İzmir Büyükşehir Belediyesi raporu
- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesinin "2015-2017 döneminde cari dengesinin sağlam kalmaya devam edeceği ve yatırım harcamalarının tamamını karşılayacağı" tahmininde bulundu

İZMİR (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İzmir Büyükşehir Belediyesinin "2015-2017 döneminde cari dengesinin sağlam kalmaya devam edeceği ve yatırım harcamalarının tamamını karşılayacağı" tahmininde bulundu.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Fitch Ratings, piyasaların aşırı hareketli olması nedeniyle yeni bir kredi analiz raporu yayınladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin finans durumunu değerlendiren Fitch, "Belediyenin 2015-2017 döneminde cari dengesinin sağlam kalmaya devam edeceği ve yatırım harcamalarının tamamını karşılayacağını" öngördü.

Raporda, İzmir Büyükşehir Belediyesinin "AA+" olan ulusal uzun vadeli kredi notu ile "yatırım yapılabilir" seviyesindeki yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notu (BBB) teyit edildi.

Ayrıca, İzmir'in büyük yatırımlar için yeni borçlanmalar yaptığı kaydedilerek, borç portföy hareketinin çok uluslu ve uzun vadeli olmasının borç profili için hafifletici etkisi olduğu bildirildi. 

Fitch, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2014 yılındaki cari dengesinin "sermaye harcamalarının yüzde 97'sini karşıladığını" da kaydetti. 

- Kocaoğlu: "Gelişmeleri takip ediyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şeffaf, istikrarlı ve tedbirli mali yapıyı yatırımlarla birlikte güçlenerek sürdürdüklerini belirtti. 

Ulusal ve küresel finans sistemi ve ekonomiyle ilgili gelişmelerin İzmir'i de mutlaka etkileyeceğine vurgu yapan Kocaoğlu, açıklamada "Belediyemizi bu gelişmelerden azami şekilde korumaya çalışmak, varsa fırsatlardan istifade etmek, iç veya dış piyasadan gelebilecek her türlü olumsuz şok karşısında ekonomimizin hasara uğramamasını sağlamak bizim hassasiyetlerimizin başında geliyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak ulusal ve küresel gelişmeleri çok yakından takip ediyoruz" görüşlerine yer verdi.