Foça'ya vapur seferleri başlıyor

Foça'ya vapur seferleri başlıyor
Foça'ya vapur seferleri başlıyor
- İzmir ile Foça arasındaki karşılıklı vapur seferleri 1 Ağustos Cumartesi günü başlayacak

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk dış körfez seferini cumartesi günü Foça'ya gerçekleştirilecek.

Hafta sonu yapılacak karşılıklı seferlerin ücreti tam 10, öğrenci 6, öğretmen 8 lira olarak belirlenirken, seferler için "İzmirim" kartı kullanılacak.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Foça Belediyesi'nin iskelesinde yeni gemilere uygun yapılanma gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, cumartesi ve pazar günleri karşılıklı iki sefer düzenleyecek.

Seferler sabah saat 08.00'de ve 18.00'de Karşıyaka-Konak-Foça güzergahı ile yapılacak. Foça'dan kalkışlar ise 10.05 ile 20.05'de gerçekleştirilecek.

Büyükşehir Belediyesi Foça'nın ardından Mordoğan, Urla, Güzelbahçe ve Karaburun'a da deniz ulaşımı ile seyahat gerçekleştirebilmek için çalışmalarını sürdürdüğü belirtildi. Bu kapsamda Mordoğan İskelesi'nin yapım ihalesi gerçekleştirilirken, diğer ilçelerde iskele yapılması için de ihale çalışmalarının devam ettiği bildirildi.

Belediyenin deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği 15 gemiden 6'sının hizmete alındığı, katamaran gövde tipinde ve çelikten daha sağlam, alüminyumdan daha hafif, daha uzun ömürlü, işletme maliyetleri düşük "karbon kompozit" malzemeden üretilen gemilerin son ikisinin körfez dışı sefer yapabilecek şekilde donatılacağı kaydedildi.

- Deneme seferi yapıldı

Seferler öncesinde İZDENİZ ekibi Foça'ya deneme seferi yaptı. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve vatandaşlar, iskelede bekledikleri gemi personelini alkışlarla karşıladı.

İlçelerinin tarihi günlerden birini yaşadığını söyleyen Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, denizyolu ulaşımının ilçeleri açısından önemli bir yatırım ve hizmet olduğunu belirterek, "Foçalılar olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocoğlu'na çok teşekkür ediyoruz. İlçemize hizmetin farklı bir bakış açısı noktasında olması gerektiğini hep düşünmüşüzdür. Çünkü Foça denizci kenti.  Bu anlamda Büyükşehir Belediyemiz yaptığı yatırımlarla  beraber bu çıtayı inanılmaz bir noktaya getirdi" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Beyhan Türker de, Foça'ya karadan olduğu gibi denizden de ulaşabilmenin çok güzel bir imkan olduğunu söyleyerek, "Ne mutlu ki bize bundan böyle deniz keyfiyle Foça-İzmir arasında seyahat edebileceğiz" diye konuştu.