Foto muhabirlerinin tanıklığında Soma'daki maden faciası

Foto muhabirlerinin tanıklığında Soma'daki maden faciası
Foto muhabirlerinin tanıklığında Soma'daki maden faciası
- Soma'da 301 madencinin ölümüyle sonuçlanan maden faciası, İzmir Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneği'nce açılacak "Soma 301" fotoğraf sergisiyle gözler önüne serilecek

İZMİR (AA) - Soma'da geçen yıl yaşanan ve 301 madencinin şehit olduğu facia, yaşanan acıya ilk andan itibaren tanıklık eden foto muhabirlerinin karelerinden oluşan "Soma 301" fotoğraf sergisiyle gözler önüne serilecek. 

İzmir Yargı ve Güvenlik Muhabirleri Derneği'nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi desteğiyle düzenlediği, "Soma 301" fotoğraf sergisi, 23 Mayıs Cumartesi günü saat 17.30'da Çetin Emeç Sanat Galerisi'nde açılacak. 

Facianın boyutlarını anlatan 50 fotoğraf ile o anlara tanıklık eden gazete ve televizyon muhabirlerinin duygularını kaleme aldığı yazılardan oluşan sergi, 30 Mayıs'a kadar açık olacak. 

Dernek Başkanı Mehmet İnmez, yaptığı açıklamada, sergide, facianın yaşandığı madene ilk giden gazetecilerin çektiği fotoğrafların yer alacağını belirtti. 

Sergide, kazaya ilişkin hafızalarda yer etmiş fotoğrafların yanı sıra hiç yayınlanmamış an tanıklıklarının da görülebileceğini ifade eden İnmez, şunları kaydetti: 

"Foto muhabiri arkadaşlarımız Anadolu Ajansı'ndan Cem Öksüz ve Emin Mengüarslan, o dönem çalıştığı Hürriyet gazetesinden Turan Gültekin ve AP'den Emre Tazegül ile olay yerine giden ilk bizler olduk. Türkiye 'nin televizyon ve internet başında haber beklediği anlarda, bizler tarifsiz acıyla yüz yüze kaldık. Gözyaşları içerisinde facianın fotoğraflarını çekerek, servis ettik. Yaşanan acının unutulmaması için tanıklık ettiğimiz anları, kazadan bir yıl sonra fotoğraf sergisinde paylaşmaya karar verdik. Gazetelerde ve televizyonlarda yayınlanmayan birçok fotoğrafı sergimizde görebilirsiniz."