"Futbola bir şans ver" projesine Türk yıldızlardan destek

"Futbola bir şans ver" projesine Türk yıldızlardan destek
"Futbola bir şans ver" projesine Türk yıldızlardan destek
- Salih Uçan, Enes Ünal ve Okay Yokuşlu, Altınordu Kulübü ve İngiltere merkezli "2nd Chance" (İkinci Şans Derneği) iş birliğiyle düzenlenen sosyal sorumluluk projesi için kamera karşısına geçti

İZMİR (AA) - Altınordu Kulübü ve İngiltere merkezli "2nd Chance" (İkinci Şans Derneği) iş birliğiyle düzenlenen, sosyal yönden dezavantajlı çocukları topluma ve futbolla kazandırmayı hedefleyen "Give Footballa Chance" (Futbola Bir Şans Ver) projesine, genç Türk yıldız futbolcular destek verdi. 

Altınordu Kulübü'nden yapılan açıklamaya göre, İtalyan ekip Roma'da kariyerini sürdüren Salih Uçan, Manchester City'den Genk'e kiralanan Enes Ünal ve Trabzonspor'un genç yıldızı Okay Yokuşlu, Türkiye Futbol Federasyonu, UEFA ve sponsorların desteğini alan projenin tanıtım yüzleri oldu.

Bu büyük sosyal sorumluluk projesi için kamera karşısına geçen üç futbolcu, hayatlarındaki en büyük şansı anlattı. 

Salih Uçan, çocukken hayran olduğu ve maçlarını televizyondan izlediği efsane kaptan Francesco Totti ile Roma'da beraber oynadığını hatırlatarak, "Bu benim için çok büyük bir şans. Genç kardeşlerimin de böyle bir şans elde etmesini çok istiyorum. Artık hepimiz, dünya futbolundaki gençlere yeniden bir şans verelim" değerlendirmesini yaptı. 

Okay Yokuşlu ise şampiyonluk hedefiyle yola çıkan Trabzonspor'da forma giymesinin önemli bir şans olduğunu vurgulayarak, "Tüm çocukların benim kadar şanslı olmasını istiyorum. Sen de dünya çocukları için futbola bir şans ver" ifadelerini kullandı. 

Enes Ünal ise 19 yaşında dünyanın en büyük kulüplerinden Manchester City'e imza attığını belirterek, "Şu an da Belçika'nın güçlü kulüplerinden Genk'te forma giyiyorum. Bu, benim için büyük bir şans" şeklinde görüş belirtti. 

 

- Seçmeler yapılacak

 

Altınordu'nun yanı sıra Athletic Bilbao (İspanya), Schalke 04 (Almanya), Sheffield United (İngiltere), Vitesse Arnhem (Hollanda), Hammarby (İsveç), Sarajevo (Bosna Hersek) ve Atromitos (Yunanistan) kulüplerinin paydaş olduğu proje kapsamında, seçmeler yapılacak. 

Projede yer alan takımların bulunduğu ülkelerde, yoksul mahallelerde yaşayan, çoğunluğu göçmen ve spor yapma imkanı bulamayan ya da yetenekleri olduğu halde bir kulübün altyapısına girme şansı bulamamış 11 yaşındaki çocuklar değerlendirmeye alınacak. 

Seçmeler sonucunda oluşturulacak 8 takım, kendi ülkesinde yapacağı seçmelerle 16 kişilik ekipler oluşturacak. Bu ekiplere aylarca sürecek bir program eşliğinde futbol eğitimleri verilecek. Kendi ülkelerinde mentorlardan ve koçlardan liderlik tabanlı kişisel gelişim eğitimleri de alacak çocuklar 2016 Mart'ta İzmir'e gelecek.

Eğitimleri yıl boyunca sürecek "Give Football A Chance" takımları, 26 Mart 2016'da başlayacak U12 İzmir Cup'a katılacak.