Gazeteci Hasan Tahsin'in şehit edilişinin 96. yılı

Gazeteci Hasan Tahsin'in şehit edilişinin 96. yılı
Gazeteci Hasan Tahsin'in şehit edilişinin 96. yılı
- İzmir'de işgal güçlerine ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin, düzenlenen törenle anıldı

İZMİR (AA) - İzmir'in işgali sırasında düşmana ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin, şehit edilişinin 96. yılında anıldı.

Konak Meydanı'ndaki İlk Kurşun Anıtı önünde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, çelenk sunumuyla devam etti. 

İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen, yaptığı konuşmada, Hasan Tahsin'in sadece gazetecilerin değil İzmir ve İzmirlilerin de onuru olduğunu söyledi. 

Hasan Tahsin'in özgür Türkiye  ve millet için canını feda ettiğini vurgulayan Dikmen,  ''Aynı inanca sahip birçok gazetecimiz ise basın özgürlüğüne sıkılan kurşunların hedefi olmuştur. Basın, düşünce ve anlatım özgürlüğüne, toplumun bilgi edinme, haber alma hakkına inancın bedelini, nice yürekli gazeteci yaşamıyla ödemiştir'' dedi.

Tören, İlk Kurşun Anıtı'na karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Törene, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Harputlu, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Sırrı Aydoğan, Ege Ordusu Komutanlığı adına Tuğgeneral Yılmaz Yıldırım, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Ortaokulu öğrencileri ve gazeteciler katıldı.