"Gelsinler ekonomi dersi verelim"

"Gelsinler ekonomi dersi verelim"
"Gelsinler ekonomi dersi verelim"
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar: - "(Muhalefet partileri) Bunlar asgari ücretin ne olduğunu da bilmiyorlar. Ekonomistlerinin daha iyi çalışması lazım" - "Asgari ücret diye direkt 1500-2000'den başlarlarsa 1 yıla kalmadan kendi kaynaklarını tüketip, sağa sola borç için randevu almak durumuna, nöbet tutan bir ülke konumuna düşeriz"

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, muhalefetin asgari ücret vaatlerinin gerçekçi olmadığını belirterek, "Bunlar asgari ücretin ne olduğunu da bilmiyorlar. Ekonomistlerinin daha iyi çalışması lazım. Çok istiyorlarsa gelsinler öğretelim, ders verelim" dedi.

Hotar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 Haziran seçimlerinde partiler arası matematiksel hesapların ötesinde  Türkiye 'nin kaderinin oylanacağını belirterek, Türkiye'nin AK Parti iktidarında çok ciddi kazanımlar elde ettiğini, bu kazanımların "bir yokuşu tırmanmak" gibi olduğunu, kiminin bir günde, kiminin 5 yılda gerçekleştirildiğini anlattı.

Nükhet Hotar, "Emek emek belli bir noktaya kadar gelindi. Çıkış yavaştır ama Allah korusun oradan iniş çok hızlı ve yuvarlanarak olur. Ülkemizin böyle bir şeyi yaşamaması lazım. Hiç kimsenin de Türkiye'nin bu kazanımlarını geriye götürecek adımları sırf siyasi tutuculuk adına yapmaması lazım" diye konuştu.

Hotar, şunları söyledi:

"Herkesten rica ediyorum; ülkemizin birliği, beraberliği ve geleceği adına, çocuklarımızın geleceği adına bu kazanımları korumak, geliştirmek, 2023, 2071 hedeflerine ulaşabilmek adına bu istikrarı, bu birlik, beraberlik ve kardeşlik ortamını korumak gerekiyor. Bu seçimde partiler üstü düşünerek sadece Türkiye'nin istikrarını devam ettirme yönünde bize destek versinler. Bize destek veren hiç kimse pişman olmayacak. Bunu sadece 12 yıl öncesinin Türkiyesi ile bugünün Türkiyesini karşılaştırarak görebilirler."

- "Asgari ücretin ne olduğunu bilmiyorlar"

Muhalefetin ekonomik seçim vaatlerini de eleştiren Hotar, asgari ücretle ilgili, "bol keseden" atılan rakamların gerçekle bağdaşmadığını savunarak, şunları kaydetti:

"Bunlar (muhalefet partileri) asgari ücretin ne olduğunu da bilmiyorlar. Bunu işveren, işçi temsilcisi, bakanlık, akademisyenlerin olduğu komisyon belirler. Asgari ücret bir başlangıç ücretidir, asgari geçim ücreti değildir. Vaat edilen rakamlar asgari geçim ücretidir, asgari ücret değildir. Asgari ücretten bahsediyorsan, bir ülkede ödenebilecek en alt seviyedeki ücreti anlatman lazım. Asgari ücretin anlamı odur. Hiç kimse bu ülkede şu anda oluşturulmuş asgari ücretin altında ücret ödeyemez. Üstünü ödemeye engel hiçbir şey yok.'' 

Sendikacılıkla, sosyal yardımlarla, toplu sözleşmelerle çıplak ücretin zenginleştirileceğini, asgari ücretin hem maliyetinin düşük tutulabileceğini, hem de işçilerin, emekçilerin eline geçen paranın artırılabileceğini vurgulayan Hotar, ''Bunu böyle bir denge içinde yaparsanız ki biz bunu zaten yapıyoruz,  yapma yönünde hızla ilerliyoruz, ele geçen net ücret bahsettikleri ücret olur. Ama onlar direkt 1500-2000'den başlarlarsa 1 yıla kalmadan kendi kaynaklarını tüketip, sağa sola borç için randevu almak durumunda, nöbet tutan bir ülke konumuna düşeriz. Ekonomistlerinin daha iyi çalışması lazım. Bizim ekonomistlerin nasıl ekonomist olduğunu merak edenler var muhalefette. Çok istiyorlarsa gelsinler öğretelim, ders verelim. Bundan da büyük mutluluk duyarız" değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefetin vaatlerinin kulağa hoş geldiğini ancak gerçekçi olmadığını ileri süren Nükhet Hotar, "Kaynaklarımız hazır olduğunda, bütçe dengelerini bozmayacak, diğer vatandaşlara zarar vermeyecek, enflasyonu yükseltmeyecek, ülkeye zarar vermeyecek şekilde hazır olduğumuzda bu artışları zaten yapacağız. Bu, çok uzak bir süre değil" dedi.

Hotar, Türkiye'ye komşu ülkelerde ve İslam coğrafyasında ufak dokunuşlarla karışıklıkların çıkarılabildiğini, birliğin, beraberliğin, kardeşliğin bozulabildiğini ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

"(Türkiye'de bunu hala başaramadık, bir gün mutlaka olacak diyen) bir grup var. Bu da çok güçlü bir grup. Buna karşı duran ve şu ana kadar çok şükür böyle bir şeyin gerçekleşmesini engelleyen parti, AK Parti'dir."