Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- YSK, milletvekili geçici aday listesinde İzmir 2. bölgeden CHP 6. sıra adayı olan Atila Sertel'in adaylığını, "BİK'daki görevinden süresi içinde istifa etmediği" gerekesiyle yapılan itiraz sonucu iptal etti - Atilla Sertel'in adaylığının iptal olmasıyla mevcut aday sıraları birer sıra üste taşınacak ve 13. sıra adayı olarak ön seçimi 11. sırada tamamlayan Nevzat Kavalar listeye girecek - Sertel: "Benim Basın İlan Kurumu Yönetim ve Denetim kurullarında üyeliğim söz konusu değil, sadece İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni temsilen genel kurulda yer alıyordum, nasıl devlet memuru oldum, anlamadım"

İZMİR (AA) - Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili geçici aday listesinde İzmir 2. bölgeden CHP 6. sıra adayı olarak yer alan Atila Sertel'in adaylığını, "Basın İlan Kurumu'ndaki görevinden süresi içinde istifa etmediği" gerekçesiyle yapılan itiraz sonucu düşürdü. 

YSK, CHP'nin İzmir seçim çevreleri için 29 Mart'ta yaptığı ön seçim sonucunda, 2. bölge aday adayları arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir milletvekili Mustafa Balbay'ın ardından en çok oyu alan 3. isim olan Atilla Sertel'in, milletvekilliği adaylığına yapılan itirazı karara bağladı. 

CHP İzmir 2. bölgede, 1, 2 ve 3. sıra adaylıkların genel merkez kontenjanına ayrılması nedeniyle 6. sıra adayı olarak milletvekili geçici listesine giren Sertel'in, "Basın İlan Kurumu'ndaki görevinden süresi içinde istifa etmediği" gerekçesiyle yapılan itirazı haklı bulan YSK, Sertel'in adaylığını iptal etti. 

-Listedeki sıralar değişti ve yeni bir isim girdi 

Sertel'in adaylığının düşmesinin ardından İzmir 2. bölgede CHP aday listesi de değişti. CHP milletvekili adaylarının 1, 3 ve 5. sıraları hariç ön seçimle belirlendiği bu seçim çevresinde, geçici listede 7. sıradan itibaren mevcut adaylar bir üst sıraya çıkacak ve ön seçimi 11. sırada tamamlayan Nevzat Kavalar, listeye 13. sıradan milletvekili adayı olarak girecek. 

-"Nasıl devlet memuru oldum anlamadım" 

Atila Sertel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, CHP üyesi iki kişinin itirazı sonucu adaylığının YSK tarafından iptal edildiğini belirtti. 

İtiraz üzerine alınan kararı anlamakta güçlük çektiğini ifade eden Sertel, şunları söyledi: 

"Benim Basın İlan Kurumu Yönetim ve Denetim kurullarında üyeliğim söz konusu değil, sadece İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni temsilen genel kurulda yer alıyordum. Benim bu kurumda yönetim ve denetim kurulu üyeliğim kesinlikle yok. Sadece üç ayda bir toplanan genel kurula İzmir Gazeteciler cemiyeti'ni temsilen katılıyorum ve orada medyanın, yerel basının sorunları gündeme geliyor, ona ilişkin kararlara oy veriyorsunuz. Bana kurumda denetim kurulunda görev almam da teklif edildi ama ben seçime girmeyi düşündüğüm için bunu kabul etmemiştim. Sadece İzmir Gazeteciler Cemiyeti'ni temsilen genel kurul üyesiyken nasıl devlet memuru oldum, anlamadım." 

-Yenilenecek CHP İzmir 2. bölge aday listesi

1- Selin Sayek Böke  

2- Kemal Kılıçdaroğlu  

3- Zekeriya Temizel 

4- Mustafa Ali Balbay 

5- Aytun Çıray 

6- Kamil Okyay Sındır 

7- Ali Engin 

8- Hüseyin Sezer 

9- Ülkümen Rodoplu 

10- Ali Kemal Elitaş 

11- Taha Okan 

12- Nurgül Uçar Aktuğ 

13- Nevzat Kavalar