Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
-MHP Grup Başkanvekili Vural: -"Seçim döneminde, 1 Mayıs'ta, Taksim'de yeni provokasyonlar ve senaryoların uygulanmasına izin verilmemeli" - "Suriye'de, sorunun kendi iç dinamikleriyle çözüm sürecine sokularak Suriyelilerin kendi vatanlarına gidecekleri politikayı yürütmek gerekiyor"

İZMİR (AA) - Milliyetçi Hareket Partisi ( MHP ) Grup Başkanvekili Oktay Vural, seçim döneminde olunduğunu belirterek, "1 Mayıs'ta Taksim'de yeni provokasyonlar ve senaryoların uygulanmasına izin verilmemeli" dedi.

Vural, partisinin il başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 1 Mayıs'ı, çatışma ve gerilim alanı haline getirmek yerine, emek ve dayanışmanın kutlandığı gün olarak değerlendirilmesini istedi.

"Seçim döneminde, 1 Mayıs'ta Taksim'de yeni provokasyonlar ve senaryoların uygulanmasına izin verilmemeli" ifadesini kullanan Vural, "Bu bakımdan, tarafları uyarıyoruz. 1 Mayıs'ın seçim malzemesi olarak kullanılabilecek gelişmeler dahilinde istismar edilecek boyuta taşınması konusunda birtakım provokasyonların olabileceğinin, dikkate alınması gerekiyor" dedi.

Oktay Vural, AK Parti'nin seçim kampanyasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yürütüldüğünü ileri sürerek, şöyle devam etti:

"7 Haziran'da oy devşirmek için yeni tezgah hazırlanmış. AKP , HDP ile seçime girmektedir. AKP ve HDP, çözüm koalisyonu anlaşması beyannamesini hazırlamıştır. İki parti, oy maksimizasyonu yapıp, çözüm süreci içinde PKK'ya verdikleri sözleri yerine getirmek için milleti aldatıp oyunu çalma peşindeler. 'Oturulan masa devletin çöküşü olur' diyenler, oturulan müzakere masalarını saklamak istiyor."

Bilal Erdoğan'ın, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) adına imam hatip lisesi müdürleriyle düzenlediği toplantıya, İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın da katıldığını ileri süren Vural, "Valinin bu toplantıya katılması, kabul edilemez. İnanç değerleri üzerine oyun oynayan bu zihniyetten kurtaracağız" dedi.

Vural, Başbakan Davutoğlu'nun, Fetullah Gülen ile 2013 yılında görüştüğünü ve Türkiye'ye davet ettiğini iddia ederek, "Davutoğlu'na soruyorum. Gülen ile görüştüğünüzde, bu yapılanma konusunda bilgisiniz yok muydu? Siz, Moon tarikatının da bir gezisine katılmamış mıydınız? Ne zaman katıldığınızı açıklasanız da bu millet, iç yüzünüzü öğrense" diye konuştu.

Vural, Türkiye'deki Suriyelilerin durumuyla ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarıyla ilgili olarak da şu, görüşleri dile getirdi:

"Suriye'de politik muhalefetin güçlendirilmesi, Suriye'nin kendi içerisinde bu meseleyi çözmesi için ılımlı iklim oluşturulması ve bu iklim çerçevesinde Suriyelilerin kendi ülkelerinde olması önemli. Suriye'de, sorunun kendi iç dinamikleriyle çözüm sürecine sokularak Suriyelilerin vatanlarına gidecekleri politikayı yürütmek gerekiyor."

Gazetecilerin, "Suriye'de Alevilerin öldürülmesiyle ilgili İstanbul Fatih Camii'nde lokum dağıtıldığı" iddialarına yönelik sorusuna Vural, "Gerçekten, çok utanç verici. Mezhep ve etnik kimliklere dayalı politikanın zararını çok görürüz. Amaç, oradaki ayrımcılığı Türkiye'de meşrulaştırmaktır. Bunu, milletçe reddedip, kardeşçe yaşamayı hedeflemeliyiz. Katliamları kutlayacak vicdan, bir Müslüman'da olmaz. Suriye'de mezhep ve etnik kimlik tartışmalarının taşınmak istendiği kirli oyun oynanıyor" yanıtını verdi.