Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- AK Parti İzmir Milletvekili adayı Turhan: "Bir tane İstanbul ile 2023 hedeflerine ulaşamayız. En az beş tane İstanbul yapmamız lazım, İzmir ikinci İstanbul olacak"

İZMİR (AA) - AK Parti İzmir milletvekili adayı İbrahim Turhan, bir tane İstanbul  ile 2023 hedeflerine ulaşılamayacağını, en az beş İstanbul olması gerektiğini belirterek, "İzmir, ikinci İstanbul olacak" dedi.

Seçim çalışmaları çerçevesinde Atatürk Organize Sanayi Bölgesi'deki fabrikaları gezen Turhan, koalisyon hükumetlerinin Türkiye 'yi ileri taşımadığını söyledi.

Türkiye'nin, AK Parti hükümeti sayesinde, IMF'den borç alan değil, borç veren ülke konumuna geldiğini vurgulayan Turhan, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönem, ekonomideki yapısal reformları geliştirmek, üzerinde duracağımız temel konu olacak. 25 ana dönüşüm programı belirledik. Bu programlarla ilgi bin 300 eylem planı hazırlandı. Hepsinin tarih çizelgeleri bile belli. Bu programların içinde sanayinin kalkındırılması, yüksek katma değer gibi konular var. Üretmeden tüketmeye başlarsak, sonumuz felaket olur. Üretimi desteklememiz şart. Bunun için teşviklerle, yüksek teknoloji yatırımcılarına, ayrıcalıklı statüler tanınacak."

Turhan, 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için kentsel kalkındırmayı yapmak zorunda olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bir tane İstanbul ile 2023 hedeflerine ulaşamayız. En az beş tane İstanbul yapmamız lazım, bunu yürekten söylüyorum. İzmir, ikinci İstanbul olacak. İzmir'le ilgili çok önemli kalkınma projemiz var. Önce tarımsal kalkınma, Güneydoğu Anadolu projesine benzer bir proje olan Ege Gelişim Projesi, İzmir'de uygulanacak. 466 projemiz var. Sanayi sektöründe ise teşvik sistemimizi bölgeler ve ilçeler bazında ayrıntılandıracağız. İzmir'i, özellikle bilişim teknolojileri konusunda, yenilenebilir enerji başta olmak üzere birçok alanda merkez üs konumuna getireceğiz. Önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğimiz 120 milyar dolarlık enerji yatırımları sistemleri, İzmir'de üretilecek. Hizmetler sektöründe ise üniversite ve sağlık sektörlerini turizmle birleştirecek kapsamlı plan hazırlandı."