Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu: "VOB'u bizim hükümetimiz döneminde ortaklaşa başlattık ve kurulması, büyümesi için çiçek gibi baktık. Resmen çiçek gibi koparılıp İstanbul'a götürüldü. Bu hepimizin içinin yarasıdır" - MHP Grup Başkanvekili Vural: "Seçim döneminde en fazla sorgulanması gereken demokrasinin kalitesidir"

İZMİR (AA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, tarımsal girdi maliyetinin yüksek olmasını eleştirerek, bu alanda yaşanan sorunları partisinin çözeceğini bildirdi.

İzmir Ticaret Borsası'nın (İTB) Mayıs ayı Özel Meclis Toplantısı'na katılan MHP İzmir milletvekili adayları, borsa üyeleriyle bir araya geldi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tanrıkulu, burada yaptığı konuşmada, iktidarın ekonomide büyümeyi ve diğer konulardaki hedefini tutturamadığını öne sürerek, "Büyüme düştü, işsizlik arttı" dedi.

Türkiye 'de tarım alanlarının azaldığını belirten Tanrıkulu, "Hükümetimiz döneminde 41,1 milyon hektar tarım alanı vardı, 2012'de 38,3 düştü. 2-3 milyon hektarlık azalma var. Sadece 14,8'i ekilebiliyor. Tarımsal girdiler çok maliyetli olduğu için insanlar tarımdan kaçıyor. MHP olarak tarımda yaşanan sorunları çözeceğiz ve tarımsal üretiminin artışı için destekleri artıracağız" diye konuştu. 

-VOB İzmir'e geri gelecek

Tanrıkulu, daha önce İzmir'de faaliyet gösteren Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nın (VOB) dönemin Borsa İstanbul Başkanı İbrahim Turhan tarafından İstanbul'a taşındığını iddia ederek, şunları söyledi:

"VOB'u bizim hükumetimiz döneminde ortaklaşa başlattık ve kurulması, büyümesi için çiçek gibi baktık. Resmen çiçek gibi koparılıp İstanbul'a götürüldü. Bu hepimizin içinin yarasıdır. VOB'u İzmir'den koparan beyefendi İzmir'de 2. Bölge adayıdır. MHP iktidarında VOB'u İzmir'e yeniden geri kazandıracağız." 

- "Demokrasinin kalitesi sorgulanmalı"

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Türkiye'de demokrasi, özgürlükler, hukukun üstünlüğü ve devletin kurumlarına duyulan güven konusunda bazı sorunlar yaşandığını ileri sürdü.

Girişimcilerin, üreticilerin ve bireylerin korku nedeniyle görüşlerini rahatlıkla ifade edemediklerini savunan Vural, "En önemli sorun demokrasinin gerilemesidir. Seçim döneminde en fazla sorgulanması gereken de demokrasinin kalitesidir. Türkiye diktatörlüğe geçiş sürecini yaşamaktadır. Kimse kendisini güvende hissetmiyor. Demokraside, devlet kurumlarında yaşanan tahribatın onarılması gerekiyor. Dengeyi sağlayacak olan hukuk ve adalettir. MHP olarak bu gidişatı doğru bulmuyoruz. Tahribatı ortadan kaldırmalıyız. Herkes kendine gelmeli. Bu sistemi onarmalıyız. MHP olarak toplumsal onarımı yaparak Türkiye'nin ekonomik ve siyasal sorunlarını çözeceğiz" diye konuştu.

İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli de AK Parti 'li ve  CHP 'li adayları meclisin özel toplantısında ağırlayacakları bilgisini verdi.