Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- MHP Grup Başkanvekili Vural: - "AK Parti'nin 2007 yılından bu yana büyüme ortalama hızı 3,1. MHP olarak biz bunu ilk safhada 5,1 sonraki dönemde 6,1'e çıkarmayı düşünüyoruz"

İZMİR (AA) - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, seçimleri kazanmaları halinde  Türkiye 'nin yıllık büyüme hızını ilk etapta 5,1'e daha sonra da 6,1'e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. 

Seçim çalışmaları kapsamında Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) İzmir Şubesi'ni ziyaret eden Vural, burada yaptığı konuşmada, seçim beyannamelerinde "huzur", "güven" ve "gelecek" vurgusu yaptıklarını, son dönemde Türkiye'de yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında beyannamelerinin isabetli ve ülke gerçekleriyle bağdaştığının görüleceğini belirtti. 

Demokratik olgunluk ve uzlaşı kültürünün egemen olması, dışlayıcı ve ötekileştirici söylem üslubunun törpülenmesi gerektiğini anlatan Vural, Türkiye'nin milli ve manevi değerlerinin ortak payda da toplandığı bir siyaset anlayışının hakim olması gerektiğini kaydetti.

Vural, parti olarak üreten, üretirken de katma değer sağlayan sektörlere yönelen bir Türkiye'yi hedeflediklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'de en önemli sorunun özel sektörün döviz açığından kaynaklı sürekli cari açık vermesi. Cari açık vermeden katma değerli üretim Türkiye için olmazsa olmaz. 2008 - 2011 yılları arasında ülkemizde kişi başı gelir yüzde 3,3 arttı. Artışa iyimser diyebiliriz. Fakat biz büyürken fakirleşen bir ülkeyiz. Buna neden olan ise orta gelir tuzağı dediğimiz gruptur. Orta gelir tuzağındaki kesim üretemiyor ve daha fazla tüketiyor. Dar alanda sıkışıp kalıyor. AK Parti 'nin 2007 yılından bu yana büyüme ortalama hızı 3,1. MHP olarak biz bunu ilk safhada 5,1 sonraki dönemde 6,1 çıkarmayı düşünüyoruz, muhakkak Türkiye büyümeli ve büyütmeliyiz ama büyütürken de daha nitelikli daha katma değerli bir politika izlenmeli."

- "İzmir 4. yoksul kent"

Yoksulluk oranının en yüksek olduğu iller yüzdelik sırayla Erzurum, Erzincan ve Bayburt olduğunu, ardından da yüzde 14,4 yoksulluk oranıyla İzmir'in geldiğini söyleyen Vural, "Aslında İzmir'de ortalama gelir ve eşdeğer hane halkı ortalama fert geliri yüksek...Ama bu gelir adil şekilde dağılmıyor. İzmir'deki gelir dağılımı öylesine bozuk ki Türkiye ortalamasının bile altında" ifadelerini kullandı.