Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hotar: - "Vatan hasreti çeken yurttaşlarımız aileleriyle Türkiye'ye gelmek istediğinde 1 Kasım'dan sonra THY uçuşlarında yüzde 20 indirim sağlayacağız"

İZMİR (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti İzmir milletvekili adayı Nükhet Hotar, vatan hasreti çeken gurbetçilerin aileleriyle Türkiye 'ye gelmek istediğinde THY uçuşlarında 1 Kasım'dan sonra yüzde 20 indirim sağlanacağını belirtti.

AK Parti İzmir Seçim Koordinasyon Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre Hotar, Kordon'da ziyaret ettiği esnafla bir araya geldi.

AK Parti olarak esnafa her türlü desteği verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini belirten Hotar, 1 Kasım'daki seçimin ülkenin birliği, bütünlüğü, refahı ve gençlerin geleceği için çok önemli olduğunu, Türkiye'nin gelişip, yükseldiğini, geriye düşmemek için esnafın desteğine ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Milli piyango bileti alan ve ganyan bayisinde at yarışı severlerle sohbet eden Hotar, daha sonra fahri konsoloslarla buluştu.

Hotar, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik olarak birçok ülkeyle sağlam köprüler kurmuş durumda bulunduğunu, ülkenin dış dünyayla olan ilişkilerinin gelişmesinde fahri konsolosların payının çok büyük olduğunu dile getirdi.

"Milletine hizmeti esas alan devlet" parolasıyla yola çıktıklarını, yurt dışındaki Türk vatandaşlarına yönelik politikalarda gözle görülür dönüşüm sağladıklarını anlatan Hotar, bu kapsamda Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını kurduklarını, böylece yurt dışında yaşayan vatandaşların sorunlarıyla daha da yakından ilgilenmeye başladıklarını ifade etti.

- Yurt dışındaki Türkler'e yönelik çalışmalar

Demokratik ve anayasal hakkın gereği olarak yurt dışında yaşayan vatandaşların ilk kez geçen yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bulundukları ülkelerde oy kullanmalarını sağladıklarını, yaklaşık 750 bin mavi kartlı vatandaşın mağduriyetini giderdiklerini vurgulayan Hotar, şunları kaydetti:

"Türkiye'de olduğu gibi yurt dışında yaşayan ailelere de doğan birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar içinse 600 TL ödeme uygulaması başlattık. Vatan hasreti çeken yurttaşlarımız aileleriyle Türkiye'ye gelmek istediğinde 1 Kasım'dan sonra THY uçuşlarında yüzde 20 indirim sağlayacağız. 'Yurtdışı Vatandaşlar Araştırma Destek Bursları Programı' kapsamında yüksek lisans öğrencilerine aylık 650 dolar, doktora öğrencilerine bin dolar ve doktora sonrası araştırma için ise bin 300 dolar burs veriyoruz. Yine yurt dışından Türkiye'ye dönecek vatandaşlarımızın entegrasyonuna katkı sunacak olan, yurt dışından alınan meslek diplomalarının Türkiye'de meslek lisesi diplomasına denk olarak tanınması ve yurt dışından edindikleri meslek diplomaları ile ustalık belgelerinin Türkiye'de kazanılmış diplomalarla denk kabul edilmesi önem taşımaktadır. Yurt dışındaki vatandaşlarımız için en iyi şartları oluşturmaya çalışıyoruz."