Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- CHP İzmir milletvekili adayları Çıray, Çam, Sındır ve Sertel seçim çalışmalarını sürdürüyor

İZMİR (AA) - CHP İzmir Milletvekili ve adayı Aytun Çıray, ülkede düşünce özgürlüğü olduğunu söylemek için medya üzerinde baskının olmaması gerektiğini belirtti. 

Seçim Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, görüşlerine yer verilen Çıray'ın, seçim çalışmalarına Karşıyaka ve Bayraklı ilçesinde sürdürdüğü belirtildi. Bayraklı'da hemşehri dernekleriyle bir araya gelen Çıray, Türkiye'deki düşünce özgürlüğünün kısıtlandığını kaydederek, bu şekilde seçimlerin gayri meşrulaştırıldığını ileri sürdü. 

"Sadece düşünceleriniz farklıdır diye insanı terörist olarak görür, algılarsanız yanlıştır" açıklaması yapan Çıray, "Düşünce özgürlüğünün önüne engel koyamazsınız. Ülkemizde düşünce özgürlüğünün olduğunu söyleyebilmek için medya üzerindeki baskının kalkması gerekir. Bir gazeteyi bir televizyonu beğenmeyebilirsiniz. Ama beğenmiyorsunuz diye gazeteciyi sözde sebeplerle hapse atamazsınız." 

- Çam: "Bu da bir itiraftı" 

CHP İzmir Milletvekili ve adayı Musa Çam, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Ödemiş mitinginde sarf ettiği " AK Parti belediyelerinin arkasındaki güç, AK Parti hükümetleridir" sözlerine tepki gösterdi. 

Başbakan Davutoğlu'nun halkı tehdit ettiğini savunan Çam, Davutoğlu'nun bir partinin genel başkanı olarak katıldığı seçim mitinginde halkı yerel yönetimlere karşı kışkırttığını iddia etti. 

Çam, "Davutoğlu, kabadayılıkla parti başkanlığını, hükümet başı olmayı iyice birbirine karıştırdı. Her yerde tehditler savurup, itiraflarını dile getiriyor. Van'da da 'biz gidersek beyaz Toros'larla faili meçhule kurban gidersiniz' dedi. Bu da bir itiraftı. 'Çeteleri besliyoruz, oy vermezseniz salıveririz' itirafıydı. Ödemiş'te de itiraflarına devam ediyor. Sözleriyle alenen ayrımcılık yapıyor. Bir de İzmir Büyükşehir Belediyesi için suçlayıcı sözler sarf ederek bu durumu parti yandaşlığıyla ilişkilendirmeye çalışıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Seçim çalışmaları kapsamında Kemalpaşa ve köylerinde vatandaşlarla bir araya gelen CHP İzmir Milletvekili ve adayı Kamil Okyay Sındır partisinin vaatlerini anlatarak, CHP iktidarı için destek istediği belirtildi. 

Türkiye'nin yanlış politikalar sonucu her geçen gün sıkıntılar içine girdiğini ifade eden Sındır, CHP'nin zor zamanların partisi olduğunu, dimdik ayakta ve hazırda beklediklerini kaydederek, "Birikimli kadroları ile programları ile CHP olarak hazırız. Destek verin, ülkemizi hep birlikte aydınlığa çıkaralım. Adaleti de geliri de tabana yayalım" dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında Altay Spor Kulübü'nü ziyaret eden CHP İzmir milletvekili adayı Atilla Sertel ise CHP iktidarında siyaset elinin spordan tamamen çektirileceğini vurguladı. 

AK Parti iktidarlarında sporun ayrıştırıldığını savunan Sertel, " AKP iktidarında birçok alanda olduğu gibi sporda da arkası kesilmeyen siyasi müdahaleler sporu partizanlığın, entrikaların ve şaibelerin odağı haline getirdi. CHP iktidarında siyaset elini spordan tamamen çekecektir. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın yönetiminde gençlere ağırlık verilecek. CHP iktidarında spor yeniden bir toplumsal diyalog ve etkileşim alanına dönüştürülecek" ifadelerini kullandı.