Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Türk: "Kürtler özgür olmadan ne Türk halkı özgür olabilir ne Aleviler özgür olabilir ne de farklı inançtan insanlar özgürleşebilir"

İZMİR (AA) - Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürtler olmadan siyaset yapmanın mümkün olmadığını belirterek "Kürtler özgür olmadan, ne Türk halkı özgür olabilir ne Aleviler özgür olabilir ne de farklı inançtan insanlar özgürleşebilir" dedi. 

Seçim çalışmaları kapsamında İzmir Mardinliler Federasyonu'nda hemşehrileriyle bir araya gelen Türk, 7 Haziran seçimlerinden sonra milletin " Türkiye 'de Kürtsüz bir iktidar ve siyasetin olmayacağını" dünyaya duyurduğunu dile getirerek, HDP'nin Meclis'e girmesinin çok büyük öneminin olmadığını, önemli olanın halkın iradesi olduğunu söyledi. 

Türk, şöyle konuştu:

"Kürtler'in siyaset ve mücadelesinin parlamentoya girmemesi için bir seferberlik ilan edilmiştir. Kürtler halkların kardeşliğini savunuyor. Kürtler emek ve özgürlüklerden yana, tüm halklarla dayanışma içinde, demokratik bir geleceğe kavuşmak için çaba gösteriyor. Mücadelemiz sadece Kürtler'in özgürleşmesi mücadelesi değildir. Diğer halkların, emekçilerin, demokratların, vicdan sahibi insanların demokrasiye kavuşması ve demokratik bir Türkiye'nin inşası için mücadele veriyoruz. Kürtler özgür olmadan ne Türk halkı özgür olabilir ne Aleviler özgür olabilir ne de farklı inançtan insanlar özgürleşebilir."  

1 Kasım seçimlerinin gelecek nesiller için değerli olduğunu dile getiren Ağrı Belediyesi Eş Başkanı Sırrı Sakık ise, "Halkımızın bir tek damla kanı akmaması için bedenimizin bütün kanını feda etmeye hazırız" dedi.

"Bütün kimlikler bizim kimliğimiz, bütün inançlar bizim inancımız" sloganıyla hareket ettiklerinin altını çizen Sakık, "İzmir'den söylüyorum, bu ülkeyi böldürtmeyeceğiz. Bu ülkenin teminatı Halkların Demokrasi Partisi'dir. Ne AKP 'dir, ne CHP 'dir ne de MHP 'dir. Halklar buluştu, parlamentoda 80 vekil çıkarttı" diye konuştu.