Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- HDP İzmir Milletvekili adayı Kürkcü: - "Kandil ile Nişantaşı arasında aslında bir köprü olması iyidir. Türkiye'nin en uç radikal isyancılarıyla, Türkiye'nin en mutena semtleri arasında yaşayanlar arasında hakikaten, Türkiye'nin değişmesi bakımından düşünce ortaklığı oluşmuşsa bunda ağlayacak bir şey yok"

İZMİR (AA) - HDP İzmir Milletvekili ve adayı Ertuğrul Kürkçü, "Kandil ile Nişantaşı arasında aslında bir köprü olması iyidir. Türkiye'nin en uç radikal isyancılarıyla, Türkiye'nin en mutena semtleri arasında yaşayanlar arasında hakikaten, Türkiye'nin değişmesi bakımından düşünce ortaklığı oluşmuşsa bunda ağlayacak bir şey yok" dedi.

Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi'nde basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Kürkçü, 1 Kasım seçiminin tarihi bir öneme sahip olduğunu belirterek partisinin bu seçimden zaferle çıkacağını söyledi.

Seçimden tek başına iktidarın çıkmayacağı, bir koalisyon hükumetinin kurulacağı tartışmalarına değinen Kürkçü, "Tablo şekillenmeden, bunun etrafında yeniden dizilmeden, Türkiye bir koalisyon tartışması için son derece erkendir. 1 Kasım seçimleri tarihi öneme sahiptir" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, "Nişantaşı'ndan Kandil'e köprüler kuruyorlar" açıklamasına ilişkin sorusu üzerine Kürkçü, "Gülünç olduğunu söylemek istiyorum" diyerek, şunları kaydetti:

"Kandil ile Nişantaşı arasında aslında bir köprü olması iyidir. Türkiye'nin en uç radikal isyancılarıyla, Türkiye'nin en mutena semtleri arasında yaşayanlar arasında hakikaten, Türkiye'nin değişmesi bakımından düşünce ortaklığı oluşmuşsa bunda ağlayacak bir şey yok. İyidir. Türkiye'nin değişmesi konusunda çok geniş bir alanda söz söyleniyor demektir. Bundan rahatsız olmasını normal karşılıyorum ama bu işin doğrusunu isterseniz, gülünç bir şeydir. Tıpkı, 'Ankara'daki bombayı Esad, PKK, IŞİD, PYD, YPG tüm alfabe harfleri bir araya gelerek patlattı' demek kadar komik. Bu kendinden başka herkesi kendine düşman gören bir paranoya yaklaşımı. Türkiye'de çok geniş bir muhalefet var, bu oylara da yansıyor zaten. Türkiye'nin yüzde 70'i bu hükumete ve Tayyip Erdoğan'a karşıdır. Türkiye'nin yüzde 70'i başkanlık rejimi istememektedir. O nedenle bunun istemeyenlerin coğrafyası çok geniş olabilir ama doğrusu Diyarbakır'ın Sur ilçesinde kuşatılıp kurşuna dizilenlerle, Türkiye'nin en mutena semtlerinde yaşayanlar arasında bir ruh ortaklığı olduğunu söylemek için de insanın kafayı peynir ekmekle yemiş olması gerekiyor."

- Doğan: "HDP ana muhalefet partisi olacaktır"

HDP İzmir Milletvekili ve adayı Müslüm Doğan ise ülkenin tek gündeminin seçim olduğunu belirterek "Halkların Demokrasi Partisi bir koalisyon hükümet kurulduktan sonra, çok büyük olasılıkla ana muhalefet partisi olacaktır. Ülkenin geleceğiyle ilgili yeni projeler üreteceğiz." dedi. 

Toplantıya HDP İzmir milletvekili adayları ve partililer katıldı.