Genel seçimlere doğru

Genel seçimlere doğru
Genel seçimlere doğru
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke: - "Bakanlar Kurulu 2013 yılında tutulmuş raporlarına göre zamanının yüzde 60'ını imarla ilgili kararlara vermiş. Bir bakanlar kurulunun görevi ülkede kaç katlı bina yapılacağı değil, iş yapmak isteyenler için gerekli ortamı yaratmaktır"

İZMİR (AA) -  CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, bakanlar kurulunun görevinin ülkede kaç katlı bina yapılacağına karar vermek olmadığını belirterek, "Bakanlar kurulunun görevi iş yapmak isteyenler için gerekli ortamı yaratmaktır" dedi. 

İzmir Ticaret Odası'nın (İZTO) özel meclis toplantısında CHP İzmir milletvekili adayları  ekonomi projelerini anlattı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Böke, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden madencilere Türkiye'nin bazı borçları bulunduğunu, borçların ancak sağlam bir ekonomi programı ile ödenebileceğini söyledi.

Demokratik, özgür, hukuka saygılı, sosyal adaleti ve üretimi sağlayan, yaşamı gözeten bir ekonomik model hayali kurduklarını anlatan Böke, bu ekonomik modelin 301 madenciye ödenmesi gereken bir borç olduğunu ifade etti. 

Böke, Türkiye'nin bugün yüzde 2-3 büyüdüğünü, kötü bir yönetim olmasaydı yüzde 4-5 büyüyebileceğini, iyi bir yönetim ile yüzde 7 büyüyebileceğini, bu büyümenin de ancak CHP iktidarıyla yakalanabileceğini savundu.

- "En büyük sorun üretemiyor olmak"

Türkiye'nin en büyük sorununun üretememek olduğunu söyleyen Böke, "Bunun nedeni kötü kamu zihniyeti. Bizim bir şekilde tekrar üreten bir ülke haline gelmemiz gerekiyor" dedi. 

Katma değeri yüksek ürün üretmek için insanı önceleyen bir üretim hedeflediklerini kaydeden Böke, şöyle konuştu:

"Türkiye ekonomisinin bugün üretim merkezi inşaat. Bakanlar Kurulu 2013 yılında tutulmuş raporlarına göre zamanının yüzde 60'ını imarla ilgili kararlara vermiş. Bir bakanlar Kurulunun görevi ülkede kaç katlı bina yapılacağı değil, iş yapmak isteyenler için gerekli ortamı yaratmaktır."

Türkiye'nin küresel konjonktürü doğru okuması gerektiğini, AB'ye tam üyelik müzakerelerinde Türkiye'nin gücünü tekrar masaya taşımak istediklerini, bazı fasıllarda müzakerelerin başlaması için 8 Haziran'ı belirlediklerini ifade eden Böke, "Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu dönüşümde AB'yi çıta haline getireceğiz" diye konuştu. 

- "Kemal Derviş'in ekibe büyük katkıları olacak"

İZTO meclis üyelerinin sorularını da yanıtlayan Böke, Kemal Derviş'in CHP iktidarında yeniden Türkiye'ye gelmesine ilişkin değerlendirmesi istendiğinde, "Aslında Sayın Derviş'in bu ekibe büyük katkıları olacağını düşünüyorum ama 15 kişilik bir kadroyla Meclis'e gidiyoruz. Şu an hiçbir partide bu kadar iktisatçı yok. Tek adamın ne kadar zararlı olduğunu paylaşmaya gerek yok. Biz tek adamla değil, ekip olarak hazırız. Ekibimiz de çok güçlü" ifadelerini kullandı. 

- Temizel: "Bir daha maliye bakanı olmak istemiyorum, tarım bakanı olmak istiyorum"

CHP'nin İzmir milletvekili adaylarından eski Maliye Bakanı Zekeriya Temizel de Türkiye'nin yılda 40 milyar dolar cari açık verdiğini dile getirdi.

Bu borcun ödenmesi gerektiğini, bunun için de yabancı sermayenin Türkiye'ye çekilmesinin şart olduğunu kaydeden Temizel, "Hükümet değişikliği ile Türkiye bu paraları çekecek hale gelmediği sürece karamsar bir tablo sergilemek zorunda kalırız" dedi. 

Bir İZTO meclis üyesinin "Nereden Buldun" yasasıyla ilgili sorusu üzerine Temizel, şunları söyledi:

"Benim hayatımdır 'Nereden Buldun' yasası neredeyse. Şu anda karşınızda yürürlüğe sokulmamış bir yasanın sürekli sorgulanan insanı duruyor. Yürürlüğe girmedi bu yasa, keşke girseydi. Sizlerin 'Nereden Buldun' ile ilgili bir sıkıntısı var mı? Her yasa her koşulda uygulanan bir yasa değildir. Keşke yürürlüğe girseydi. Evlerden çıkan kasaları, ayakkabı kutularını göremezdiniz. Oğlunuz eve son model arabayla gelirse 'nereden buldun' dersiniz. Amerika'da, Avusturya'da dünyanın bütün çağdaş ülkeleri bu sistemi uygular. Türkiye de er geç uygular. Ben uygulamayacağım. Ben bir daha maliye bakanı olmak istemiyorum, tarım bakanı olmak istiyorum."

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ise MHP ve AK Parti milletvekili adaylarını da ağırlayacaklarını ve laik, demokratik ve parlamenter rejimi savunan bir meclisin oluşmasını istediklerini söyledi. 

Toplantıya, CHP'nin İzmir milletvekili adaylarından Ali Engin, Tacettin Bayır, Kamil Okyay Sındır, Sevda Erdan Kılıç, Ali Yiğit, Sabri Ergül, Hüseyin Sezer, Turgay Bozoğlu da katıldı.