Görme engeli başarmaya "engel" olmadı

Görme engeli başarmaya "engel" olmadı
Görme engeli başarmaya "engel" olmadı
- 7 yaşından itibaren görme engelli olan ve başarılı eğitim hayatı sonrasında Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ne kadar yükselen Kenan Önalan, Uludağ'da kayak, Antalya'da tüplü dalış yaparak azmiyle engellilere örnek oluşturuyor - Önalan: "Görme engelli ilk bürokrat oldum. Hep 'yapacağım' dedim, inandım ve yaptım. Uludağ'da asistanın komutlarıyla tek başıma kayak yapınca 'Kenan sen bunu yapabiliyorsan her şeyi yapabilirsin' dedim. 'Ben yapamam' ön yargısını kırdım, bununla birlikte başarılar üst üste geldi"

İZMİR (AA) - RAMAZAN ERCAN - Görme engeline rağmen başarılı eğitim hayatı sonrasında Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ne kadar yükselen Kenan Önalan, Uludağ'da kayak, Antalya'da tüplü dalış yaparak azmiyle engellilere örnek oluşturuyor.

Önalan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 7 yaşında görme engelli olduktan sonra bu durumu kabullendiğini, Malatya'daki ailesinin yanından Ankara 'ya yatılı okumak için gittiğini, ilk ve ortaokulu burada bitirdiğini anlattı.

Okul yaşantısında görme engelli arkadaşlarına tek başına yaşamaya alışmaları konusunda telkinde bulunduğunu anlatan Önalan, "Annem hiç önlüğümü giydirmedi, hep ben giydim ve tek başına ayakta durmaya okul yıllarında alıştım" dedi.

-Boğaziçi Üniversitesini bitirdi, 6 yıl yurt dışında yaşadı

Lise eğitimi İstanbul 'a gittiğini daha sonra ise Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü kazandığını dile getiren Önalan, üniversite eğitimini yarıda bırakarak 1998'de yurt dışına gittiğini, ABD ve Kanada'da 6 yıl yaşadığını, burada Türkçe yayın yapan radyo, reklamcılık, konser organizasyonu hizmeti veren bir şirket kurduğunu ifade etti. 

Türkiye 'de AK Parti iktidarıyla yaşanan gelişmeler sonrası 2004'de anavatanına döndüğünü vurgulayan Önalan, yurt dışında özellikle engelliler konusunda edindiği tecrübeyi ülkesine de kazandırmak istediğini, engellilerin film izleyebilmeleri için Sesli Betimleme Derneği'ni kurduğunu, halen de bu derneğin başkanlığını yaptığını kaydetti.

-İlk görme engelli bürokrat

Bu süre zarfında Boğaziçi Üniversitesi'nde yarım kalan eğitimini tamamladığını ve 2008'de Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'ne atandığını bildiren Önalan, 2012'de ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müşaviri olarak ilk görme engelli bürokrat olduğunu söyledi.

Genç Bürokratlar Dergisi tarafından geçen yıl "Yılın Bürokratı" seçilen Önalan, "AK Parti döneminde siyasette de devletin her kademesinde de engellilere yer verilmeye başlandı. Ben görme engelli ilk bürokrat oldum. Hep 'yapacağım' dedim, inandım ve yaptım" diye konuştu.

-Uludağ'da kayak, Antalya'da tüplü dalış

Görme engeline rağmen, engeli bulunmayan birçok insanın yapamadığı aktivitelere de imza atan Önalan, Uludağ'da tek başına kayak, Antalya Kaş'ta tüplü dalış yaptığını belirterek şöyle konuştu:

"Kayak yapmayı çok merak ediyordum ve bunu gerçekleştirmek istiyordum. Bir asistanla birlikte 2 gün kayma süreci devam etti ama hep kolumu tutuyorlardı, hiç keyif alamıyordum. Ben direksiyonda olmak, hareketleri tek başıma yapmak istiyordum. Asistan arkadaş 'sesimi takip et, komutlarımı anlık uygula' dedi. Bu tepkiler de saliselik tepkilerdi. Uludağ'da asistanın komutlarıyla tek başıma kayak yapınca 'Kenan sen bunu yapabiliyorsan her şeyi yapabilirsin' dedim. 'Ben yapamam' ön yargısını kırdım, bununla birlikte başarılar üst üste geldi. Tüplü dalışımdan sonra yüzlerce görme engelli bunu yaptı. Bahar aylarında yamaç paraşütüyle atlamak istiyorum.

Görme engelim dünyamı güzelleştirdi. Yeni nesil artık daha donanımlı, çok kültürlü, birikimi yüksek. Ama arkadaşlarımız çok çabuk pes ediyorlar. Toplumun engellilere bakışını değiştirmek için mücadele etmek zorundayız. Olmak istediğiniz şeyin üzerine doğru gideceksiniz, hayal edeceksiniz. Önündeki engelleri kaldırıp gerçeğe dönüştüreceksiniz. Ben iyi bir bürokrat olmak istiyordum çok şükür bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Çok daha iyi işler yapacak engelli arkadaşlarımız var. Lütfen yaptıkları işte pes etmeden sabırla devam etsinler."

Teknolojiyi de yakından kullanan Önalan, üniversitelerdeki konferanslar sonrasında katılımcılarla birlikte kendi cep telefonuyla "öz çekim" yapıyor.