GRAFİKLİ - "Umut" için hayatlarını ortaya koyuyorlar

GRAFİKLİ - "Umut" için hayatlarını ortaya koyuyorlar
GRAFİKLİ - "Umut" için hayatlarını ortaya koyuyorlar
- İç savaştan kaçarak Avrupa hayaliyle Ege kıyılarına gelen Suriyeliler, ölüm riskine rağmen binlerce dolar harcayarak karşı kıyıya geçmeye çalışıyor - İnsan kaçakçılarıyla sosyal medya hesapları üzerinden iletişim kuran Suriyeliler, dolandırıcıların da hedefi haline geliyor - İzmir'de görev yapan Suriyeli doktor Muhammed: "Birçok insan bu insanların yardıma muhtaç durumlarını istismar etmeye çalışıyor"

İZMİR/MUĞLA (AA) - Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeliler, önce Yunanistan'a oradan da Avrupa ülkelerine geçmek için ölümü göze alarak denize açılıyor.

Savaş nedeniyle evleri ve yerleri bombalanan, akrabaları ülkeyi terk eden binlerce Suriyeli, Avrupa'ya ulaşarak "mülteci" olabilmek ve hayatlarını kurtarmak için tehlikeli bir "umut yolculuğuna" çıkıyor.

İnsan kaçakçılığı organizatörleriyle ya kendilerinden önce giden yakınları ya da sosyal medya hesapları üzerinden temasa geçen Suriyeliler, ülkelerindeki ev ve araçlarını satarak nakit parayla yola çıkıyor.

Şanlıurfa, Gaziantep ve Kilis üzerinden karayoluyla Ege kıyılarına gelen Suriyeliler, kaçışlarını organize edecek kişilerle İzmir, Bodrum, Marmaris, Ayvalık gibi Ege kıyılarındaki kentlerde oluşturulan ve "mektep" ya da "ofis" adı verilen mekanlarda karşılıklı görüşüyor. 

Botta geçiş için kişi başı bin 250 dolar, teknede geçiş için ise 2 bin 500 dolar ödeyen Suriyeliler, çocuklar için indirim alıyor, 2 yaşından küçük çocuklar için ücret ödemiyor. Yunanistan sonrası Almanya'ya geçiş ücretleri ise 2 bin 500 dolar gibi rakamlara çıkıyor.    

Ege'nin karşı kıyısına geçmek için geldikleri kentlerde deniz yolculuğunun yapılacağı günü bekleyenler ekonomik durumları el veriyorsa otellerde, pansiyonlarda geceliyor. Konaklama için yeterli bütçeye sahip olmayanlar ise parklarda, sokaklarda, boş alanlarda kalıyor. Bazı organizatörlerin ek ücretle geçiş öncesi konaklayacak yer ayarladığı da belirtiliyor.

Ege kıyılarında Yunan adalarına yakın konumdaki noktalarda örgütlenen insan kaçakçılarının kendileriyle anlaşma yapan Suriyeliler'i o gün müsait olan koy hangisiyle oraya yönlendiriyor. İzmir, Bodrum, Marmaris ve Ayvalık'ta konaklayan mülteciler, sabahın erken saatlerinde minibüslerle geçişin yapılacağı koylara doğru yola çıkarılıyor. Bu yolculukların kimi zaman 4-5 saat sürebildiği belirtiliyor. Bir koydan geçmenin mümkün olmadığı durumlarda Suriyeliler, farklı kentlere yönlendirilebiliyor.

Koylardan tekne ya da şişme botlara bindirilen Suriyelilerle insan kaçakçıları arasında kapasitenin üzerinde yolcu taşınması nedeniyle tartışmalar yaşanmasına rağmen başka çaresi bulunmayan Suriyeliler'in, can pahasına denize açılmak zorunda kaldığı ifade ediliyor.  

- Dolandırıcılar için tedbir

Avrupa'ya geçme uğruna ölümü göze alan Suriyeliler, hayati riskin yanı sıra ellerindeki tüm parayı dolandırıcılara kaptırma riskini de yaşıyor.

İzmir'de görev yapan Suriyeli doktor Muhtar Fatih Muhammed, son dönemde kaçakçılar ve Suriyeliler arasında para ilişkisini kuran ofislerde dolandırıcılık olaylarının da yaşandığını, bazı kişilerin çok miktarda parayı alarak ortadan kaybolduğunu söyledi.

Bu nedenle artık rehine sistemine geçildiğine işaret eden Muhammed, "Bu sisteme göre, karşıya geçecek gruptan bir kişi paralarla birlikte kaçakçılık organizatörünün yanında kalıyor. Karşıya sağ salim geçenler arkadaşlarını arayarak kaçakçıya parasını verebileceğini söylüyor. Rehine kalan kişi de bir sonraki postada karşıya geçiyor. Birçok insan bu insanların yardıma muhtaç durumlarını istismar etmeye çalışıyor. Bu yolculuk hem can güvenliği hem para güvenliği açısından çok riskli" dedi.     

- Kaçışta yabancı organizatörlerin sayısı arttı

Kaçışı genelde Türk vatandaşlarının organize ettiğini belirten yetkililer, son dönemde yabancı uyrukluların da organizatörlük yaptığına dikkati çekti. Marmaris'te son zamanlarda yakalanan organizatörler arasında Suriye ve Gürcistan vatandaşlarının varlığı öne çıkıyor.

Kendini riske atmak istemeyen bazı insan tacirlerinin ise kaçakların arasından seçtikleri bir kişiye kısa süre tekne kullanmayı öğrettikleri, "yakalanırsanız ceza almazsınız" diyerek onların kullandığı teknelerle kaçakları adeta ölüme gönderdiklerinin tespit edildiği öğrenildi.

Ege Denizi'nde 1 Ocak-2 Eylül 2015 tarihlerinde 43 bin 82 göçmenin kurtarıldı, 56 göçmen kaçakçısı yakalandı. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri temmuz-ağustos döneminde Ege Denizi'nde günlük ortalama 450 kaçak göçmeni kurtardı.