Hakkari'deki terör saldırısı

Hakkari'deki terör saldırısı
Hakkari'deki terör saldırısı
- Dağlıca bölgesindeki hain saldırı, Denizli, Aydın, Manisa ve İzmir'de protesto edildi

İZMİR (AA) - Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısı, Denizli, Aydın, Manisa ve İzmir'de protesto edildi. 

Denizli'de sosyal medya aracılığıyla örgütlenen grup, Delikliçınar Meydanı'ndan sloganlarla 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığına kadar yürüdü. 

Delikliçınar Meydanı'nda toplanan diğer grup ise "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Ne mutlu Türküm diyene" sloganları atarak Gazi Bulvarı'nda yürüyüşe başladı.

Gruptaki bazı kişiler, yürüyüş sırasında Candoğan Meydanı yakınlarında bulunan HDP Denizli İl Başkanlığına yöneldi. Çevik kuvvet ekiplerinin kapattığı bölgeye yürümek isteyen gruba polis izin vermedi. Bu sırada kısa süreli arbede yaşandı. Grup, Candoğan Meydanı'nda İstiklal Marşı okuyarak, tekbir getirdi.

Yürüyüşe devam eden grup, valiliğin önünden geri dönerek, yine HDP İl Başkanlığının bulunduğu bölgeye yöneldi. Gruptaki bazı vatandaşlar ile polis, grubun geçişlerini engelledi.

 Bu sırada HDP Denizli İl Başkanlığına Türk bayrağı asıldı. Bayrağın asıldığını öğrenen grup yürüyüşüne devam ederek, Lise Caddesi'nden 11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığına kadar yürüdü. 

Polis ekipleri, HDP İl Başkanlığının bulunduğu binanın bulunduğu sokakta güvenlik önlemi aldı. 

- Aydın

Zafer Meydanı'nda toplanan grup, Türk bayraklarıyla Atatürk Kent Meydanı'na kadar yürüdü. 

"Şehitler ölmez, vatan bölünmez" ve "Hepimiz Mehmetiz, PKK 'ya yeteriz" sloganları atan grup adına açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şube Başkanı Günver Güneş, Türk milletinin Dağlıca'da şehit olan askerleri kaybetmenin acısını yaşadığını söyledi. 

 Saygı duruşunda bulunan grup, İstiklal Marşı'nı okuduktan sonra dağıldı.

- Manisa

Manisa'da da bazı sivil toplum kuruluşları, terör saldırısını protesto etti.

Manolya Meydanı'nda toplanan grup, "Türk-Kürt kardeştir, PKK kalleştir" sloganı attı.

Grup adına açıklama yapan Türkiye Liseliler Birliği İl Başkanı İshak Aykaç, "Uykusuz bir gece geçirdik. Yüreği Mehmetçikle atan milletimiz acı ve öfkeyle doldu. Sabrını ve umudunu kaybetmemeyi iyi bilen halkımız artık isyan noktasındadır. Teröre karşı sabrımız kalmadı. Umudumuzsa milletimizde ve onun bağrından çıkan Mehmetçiğimizdedir. Emperyalizm destekli bölücü teröre karşı, kararımız kesindir. Teröre karşı titrek tavır olmaz" diye konuştu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Manisa'nın Soma ilçesinde de "şehitlerimizi anma ve teröre lanet yürüyüşü" düzenlendi.

Beşyol mevkisinde başlayan yürüyüşe sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri de katıldı. Türk bayrakları taşıyarak slogan atan grup, Cengiz Topel Meydanı'na kadar yürüdü.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından basın açıklaması yapan grup, daha sonra dağıldı.

- İzmir

Ödemiş ilçesinde Salı Pazarı'nın bulunduğu pazar yerinde toplanan grup sloganlar eşliğinde Atatürk Anıtı'na kadar yürüdü.

Grup adına basın açıklaması yapan Hüseyin Kurt, şunları kaydetti:

"Sözün bittiği noktadayız fakat öfkeyle hareket etmek yerine sağduyulu ve akılcı davranıp, terörü yenmek ve toplumumuzu bölüp, bizi birbirimize düşürmelerine engel olacak her türlü politikayı üretmek zorundayız."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.