Hayallerine Türkiye'de kavuşmak istiyorlar

Hayallerine Türkiye'de kavuşmak istiyorlar
Hayallerine Türkiye'de kavuşmak istiyorlar
- İzmir'de yeni bir hayata alışmaya çalışan Suriyeli çocukların bir bölümü, Türk öğrencilerle aynı müfredata göre eğitime başladı - Üçüncü sınıf öğrencisi Muharrem İbo: - "Savaşta kurşunlanan çocukları iyileştirmek, insanların vücudundaki kurşunları çıkartmak istiyorum"

İZMİR (AA) - ÖMER SÜT - Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye 'ye sığınan ve İzmir'de yeni bir hayata alışmaya çalışan bazı Suriyeli çocuklar, Türk öğrencilerle birlikte eğitimlerine devam ediyor.

2015-2016 eğitim öğretim yılının başlamasıyla okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde yaklaşık 70 bin Suriyeli öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğrenim görmeye başladı.

Konak ilçesindeki Kıbrıs Şehitleri İlkokulunda 13'ü yeni kayıt yaptıran 25 Suriyeli öğrenci de Türk öğrencilerle aynı sınıfta eğitime başladı. Okul yönetimi, öğrencilerin Türkçe'yi hızlı şekilde öğrenmesi için Halk Eğitimi Merkezinden alınan destekle Türkçe takviye dersleri de veriyor.

Aileleriyle birlikte güç şartlarda hayatlarını devam ettirmeye çalışan Suriyeli öğrenciler, bu süreçte okula gidebildikleri için mutlu.

Suriyeli öğrencilerden 10 yaşındaki Muharrem İbo, 3. sınıfta olduğunu, Türkiye'yi, öğretmenlerini ve arkadaşlarını çok sevdiğini belirterek okulunu başarıyla tamamlayıp gelecekte doktor olmayı hayal ettiğini söyledi. 

Halep'ten İzmir'e 4 yıl önce geldiklerini, Türkiye'deki yaşama artık alıştığını anlatan İbo, Türkmen olduğu için Türkçe konuşmayı bildiğini, yazmayı ise arkadaşlarından öğrendiğini anlattı.

- "Savaşta kurşunlanan çocukları tedavi etmek istiyorum"

Ülkesindeki savaşta ölen ve yaralanan çok kişi gördüğünü, bu nedenle doktor olmayı kafasına koyduğunu dile getiren İbo, "Bu nedenle Türkiye'de eğitim görmem daha iyi oldu. Hasta ve yaralı, anne, baba ve arkadaşlarımı iyileştirmek istiyorum. Savaşta kurşunlanan çocukları tedavi etmek ve insanların vücudundaki kurşunları çıkartmak istiyorum" diye konuştu.

İkinci sınıf öğrencisi 9 yaşındaki İbrahim İbo ise kayıt yaptırmadan önce yalnız kalacağını düşünerek okula gitmek istemediğini fakat okula geldikten sonra ortamı beklediğinden iyi bulduğunu ifade etti. 

Teneffüslerde arkadaşlarıyla saklambaç, yakalamaca ve futbol oynadığını aktaran İbrahim İbo da ağabeyi gibi doktor olmayı hedeflediğini anlattı.

Birinci sınıf öğrencisi Salih Ali de okula yeni başladığı için çok heyecanlı ve mutlu olduğunu söyledi.

Polisleri çok sevdiğini, hırsızları yakalamak için polis olmak istediğini anlatan Ali, "Okulumu ve arkadaşlarımı çok seviyorum" dedi.

Suriyeli öğrenciler, Türk öğrencilerle iyi anlaştıklarını, birlikte oyun oynadıklarını belirterek eğitim konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını söyledi.

Kıbrıs Şehitleri İlkokuluna devam eden Suriyeli öğrenciler, Milli Eğitim müfredatına göre Türk öğrencilerle aynı dersleri alıyor. Savaş nedeniyle eğitim yaşamları kesintiye uğrayan Suriyeli öğrenciler, yaşlarına göre daha alt sınıflarda eğitim görüyor. Öğretmenler ise Türk ve Suriyeliler arasında herhangi bir uyum sorunu yaşanmadığını anlattı.