HDP İzmir İl Başkanı Uğur:

HDP İzmir İl Başkanı Uğur:
HDP İzmir İl Başkanı Uğur:
İZMİR (AA) - HDP İl Başkanı Cavit Uğur, "Yeniden müzakere masasına dönüldüğünde aslında Türkiye'nin bugün yaşadığı bu acı olayları geride bırakacak...

İZMİR (AA) - HDP İl Başkanı Cavit Uğur, "Yeniden müzakere masasına dönüldüğünde aslında Türkiye 'nin bugün yaşadığı bu acı olayları geride bırakacak bir deneyime sahip olduğunu göreceğiz" dedi. 

Uğur, parti binasında yaptığı basın açıklamasında, hiçbir ölümün kabul edilemez olduğunu belirterek, 40 yıldır devam eden çatışma ortamının Türk'ü Kürt'e, Alevi'yi Sünni'ye düşman eden siyaset haline geldiğini savundu. 

Partisinin İzmir il başkanlığı binasının yanı sıra 8 ilçe binasına saldı yapıldığını ifade eden Uğur, gerekli önlemlerin alınması için güvenlik güçlerine başvurduklarını söyledi. 

Bir gazetecinin İzmir'in Kurtuluşu'nun resmi törenlerine HDP'nin neden katılmadığını sorması üzerine Uğur, ellerine resmi bir davet gelmediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Biz Yunanistanla komşuluk yapmak istiyoruz, Yunanlıları nasıl denize döktüğümüzün hikayelerini çocuklarımıza anlatarak değil, tarihten ders çıkararak Ortadoğu 'da, Balkanlar'da, bütün dünya 'da 'Yurtta sulh, cihan da sulh' diyorsak o yüzden Yunanlıları denize dökmeği değil, Yunanlılarla nasıl güzel komşuluk yapacağımızı çocuklarımızla paylaşmak istiyoruz."