HDP İzmir'de bayramlaşma

HDP İzmir'de bayramlaşma
HDP İzmir'de bayramlaşma
- HDP İzmir milletvekili Kürkçü: - "Bu bayram üzüntü ve kederimiz çok.. Kamuoyu yoklamalarında halk, HDP'yi bu savaş ve çatışmadan sorumlu tutmuyor"

İZMİR (AA) - HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Kurban Bayramı'nı her yıl aynı ruhla kutlayamadıklarını belirterek "Bu bayram üzüntü ve kederimiz çok" dedi.

HDP İzmir İl Başkanlığı binasında düzenlenen bayramlaşma töreninde konuşan Kürkçü, Kurban Bayramı'nın herkes için boğucu ve üzüntülü geçtiğini, İslam aleminin çok büyük sorunlarla boğuştuğunu belirtti.

"Biz en yakınımızdaki iki savaşla başa çıkmak zorunda kaldığımız bir bayram geçiriyoruz" diyen Kürkçü, "Her yıl bu bayramı kutlamak adetten ama her yıl aynı ruh haliyle kutlayamıyoruz. Bu bayram üzüntü ve kederimiz çok. Yeniden başlatılan hava akımları, saldırı ve çatışmalarla yüzlerce insanın hayatını kaybettiği, kentlerin tarumar edildiği, vekillerin kentlerine giremediği, halkımızın çok ağır koşullarda yaşamak zorunda bırakıldığı bir süreçten geçiyoruz. Bunun müsebbipleri, gayrimeşru bir şekilde Türkiye 'nin başında durmaya devam ediyor. AKP ve Erdoğan'ı kastediyorum" ifadelerini kullandı.

- "HDP'nin sorumluluğu"

Yaşanan son olaylara ilişkin kamuoyu yoklamalarında halkın partisini sorumlu tutmadığını savunan Kürkçü, "Kamuoyu yoklamalarının gösterdiği gibi halk, HDP'yi bu savaş ve çatışmadan sorumlu tutmuyor. Bu savaşı ve çatışmayı önlemeye gayret ettiğimizi, kayıpları en aza indirmeyi istediğimizi, gençlerimizi hayatını kendi gelecek ve hayatımızdan önde tuttuğumuzu biliyorlar" diye konuştu. 

 Bayramlaşma törenine HDP İzmir İl Eş Başkanı Dilek Aykan, HDP İzmir milletvekili adayları ve partililer katıldı.