İki ağaç arasında zorlu yaşam

İki ağaç arasında zorlu yaşam
İki ağaç arasında zorlu yaşam
- İzmir'de kirayı ödeyemedikleri için evlerinden çıkarılınca boş bir arazide ağaçlara bağladıkları gölgelikte yaşamını sürdüren 4'ü çocuk 9 kişilik Çabık ailesi bir çok ihtiyacını çevredekilerin yardımıyla karşılıyor - Baba Ali Çabık: - "Düşmez kalkmaz bir Allah'tır. Şu çocuklarıma bir yatacak yerim olsa Allah'tan başka birşey istemem"

İZMİR (AA) - MUSTAFA YILDIRIM - İzmir'de çöplerden topladığı hurdalarla ailesinin geçimini sağlayan 53 yaşındaki Ali Çabık, kirayı ödeyemedikleri için evlerinden çıkarılınca kalp hastası eşi, biri zihinsel engelli 2 oğlu, gelini ve 4 torunuyla sokakta yaşamaya başladı. 

Karabağlar ilçesi Günaltay Mahallesi 5714/1 sokak üzerindeki boş bir arazide iki ağaç arasına bağladıkları gölgeliğin altına sığınan Çabık ailesi hayata tutunmaya çalışıyor. Çevre halkının verdiği tüp, çaydanlık, gıda ve giysilerle ihtiyaçlarını karşılamaya çalışan ailenin tek isteği başlarını sokabilecekleri bir ev. 

Ailenin çocukları ise kötü koşullarda ayakkabısız, yarı çıplak ve her şeyden habersiz oyun oynayarak vakit geçiriyor.

Ali Çabık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmir'e 6 yıl önce Adana'dan göç ettiklerini, çöplerden topladığı karton ve şişeleri satarak ailesinin geçimini tek başına sağlamaya çalıştığını, cezaevinden yeni çıkan bir oğlunun işsiz diğerinin ise zihinsel engelli ve bakıma muhtaç olduğunu anlattı.

Yaklaşık bir ay önce ev kirasını ödeyemedikleri için sokakta kaldıklarını kaydeden Çabık, şöyle konuştu:

"Eşim, biri zihinsel engelli 2 oğlum, gelinim ve 4 torunumla yaklaşık 20 gün önce sokakta yaşamaya başladım. Düşmez kalkmaz bir Allah'tır. Şu çocuklarıma bir yatacak yerim olsa Allah'tan başka birşey istemem. Zihinsel engelli bir çocuğum var, onun da bakımı zor ama elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum."

Kalp hastası eşinin devamlı ilaç kullandığını dile getiren Çabık, "Yeşil kartla ilaçlarını alıyoruz. Çalışabilecek durumdaki oğlum cezaevinden yeni çıktığı için işsiz. Bebeklerine biz bakmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

-"Haşereler çocukları rahatsız ediyor"

Bebek bekleyen Çabık'ın gelini İpek Çağlar ise temizlik yapamadığını, dört küçük çocuğunu çok kötü şartlarda büyütmeye çalıştığını belirterek kira, su ve elektrik borçlarını ödeyemedikleri için evlerini boşaltmak zorunda kaldıklarını söyledi.

"Başımızı sokabileceğimiz bir ev olsa başka bir şey istemem" diyen Çağlar, haşerelerden rahatsız olan çocukların hastalık kapmasından duyduğu endişeyi dile getirdi.

Yemeği sokakta hazırladığını anlatan Çağlar, "Tüpüm bittiğinde dolduramıyorum. Çoluğum çocuğum rezil oldu. Eşime bir iş bulunursa o bize bakar" dedi.

-Çevre halkı yardım ediyor

Çevre sakinlerinden Cengiz Yücel, güneşten korunmak amacıyla iki ağaç arasına bağladıkları bezin altında yaşamaya çalışan ailenin durumunu sabah  işe giderken gördüğünü belirterek, son derece  üzücü bir manzarayla karşılaştığını ifade etti.

Ailenin durumundan etkilendiğini belirten Yücel, "Güneşten korundukları bez ve altlarına serdikleri battaniyeden başka hiçbir şeyleri yoktu. Durumlarını arkadaşlarımla paylaştım. Aramızda küçük bir organizasyon yapıp zor şartlarda yaşamaya çalışan ailenin bir takım acil ihtiyaçlarını karşıladık ancak bizim imkanlarımız sınırlı, elimizden de bu kadarı geliyor.  İnanıyorum ki bu durumdan haberdar olurlarsa yetkililer aileye yardımcı olacaktır" diye konuştu. 


  ETİKETLER:

  Adana

  ,

  İzmir

  ,

  çevre

  ,

  Oyun

  ,

  Sabah

  ,

  Kalp

  ,

  elektrik

  ,

  göç

  ,

  gıda

  ,

  kira

  ,

  çıplak

  ,

  ,

  engelli

  ,

  derece