İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi

İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi
İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi
- TÜGİAD Ege Şube Başkanı Turan: "Hazır giyimde çok güçlü olan İzmir için önemli olan tasarım merkezlerinin Ar-Ge merkezleri gibi desteklenmesi kararı olumlu"

İZMİR (AA) - Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ege Şube Başkanı Musa Turan, İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'ne ilişkin hazır giyimde çok güçlü olan İzmir'deki tasarım merkezlerinin Ar-Ge merkezleri gibi desteklenmesini olumlu bulduklarını açıkladı. 

Turan, yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ekonomi kurmaylarıyla birlikte kamuoyuna açıkladığı, İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'nin olumlu noktaları olduğunu kaydetti. 

Paketteki kararları değerlendiren Musa Turan, şu ifadeleri kullandı:

"Özel sektör iş yerlerinde kursiyer öğrencilerin net asgari ücretlerinin İŞKUR tarafından 6 ay süre ile ödenmesi, aynı kursiyerler işe başlarsa onlara yapılan harcamaların vergi matrahından düşülecek olması, yüksek teknoloji içeren yatırımlara 5. bölge desteklerinin sağlanması, yatırım döneminde vergi indirimi olmayan İzmir gibi 1. Bölge kentlerine indirim verilmesi, sigorta işveren prim desteğinin 1. Bölge'de başlatılması, Türkiye Kalkınma Bankası'nın yeni yapılanma ile vizyonunun değiştirilmesi umut veren açıklamalar. Ayrıca, hazır giyimde çok güçlü olan İzmirimiz için önemli olan tasarım merkezlerinin Ar-Ge merkezleri gibi desteklenmesi kararı da olumlu."

Umut verici kararların alındığını ancak uygulama aşamasında bürokratik nedenlerden dolayı İzmir'in yeterli katkıyı alamadığını savunan Turan, paketin Ege Bölgesi'ne ve İzmir'e katkısını yakından takip edeceklerini kaydetti.