İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi

İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi
İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi
- EBSO Başkanı Yorgancılar: "Başbakanımız tarafından açıklanan paketi, zamanlama açısından çok doğru ve adımlar açısından çok isabetli buluyoruz"

İZMİR (AA) - Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi'ni, zamanlama açısından çok doğru ve adımlar açısından çok isabetli bulduklarını bildirdi.

Yorgancılar, açıklamasında, 2015 yılının ilk çeyreğinin tüm kesimler açısından oldukça zorlayıcı geçtiğini belirterek, ekonomik göstergelerdeki olumsuz gidişatın, yılın kalanı için somut adımlar gerektirdiğini ifade etti.

"Başbakanımız tarafından açıklanan paketi, zamanlama açısından çok doğru ve adımlar açısından çok isabetli buluyoruz" diyen Yorgancılar, paketin beklentileri tamamen karşılamamasına rağmen üretim adına atılan her adımı önemsediklerini aktardı.

Yorgancılar, seçim sürecinin, açıklanan adımların eyleme geçirilmesini geciktirmemesi gerektiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Moral ve motivasyonu sağlama adına, ivedilikle harekete geçilmelidir. Gerek küresel piyasalardaki daralma ve gerekse içerideki siyasi ekonomik dalgalanma, yatırımcının yatırım yapma hevesini kaçırmış, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çok altında kapasiteyle üretim hacmi daralmıştır. O nedenle psikolojik olarak bu süreci hızlı atlatmanın yolu, bu ve bunun gibi desteklerdir."

Pakette, özellikle "Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu" ve ileri teknoloji üretimi adına atılan adımları önemli bulduklarına değinen Yorgancılar, "Diğer sevindirici nokta ise özellikle sanayinin yoğunlaştığı 1. bölgeyi, desteklerin gerisinde bırakma yanlışından dönülmüş olmasıdır" görüşünü bildirdi.