İTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş:

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş:
İTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş:
- "Rusya ile ekonomik ilişkilerimizin bozulmasını kesinlikle istemiyoruz"

İZMİR (AA) - İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Rusya'nın en fazla ticaret yapılan ülkelerden birisi olduğunu belirterek, Rusya ile ekonomik kriz yaşayan üyelerin, odalarına başvurmasını istedi.

Demirtaş, yazılı açıklamasında, Suriye sınırında Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinden sonra gergin bir dönemden geçtiklerini kaydederek, Türkiye'nin hava sahası ve egemenlik haklarının korunması için atılan adımları desteklediklerini ifade etti. 

Türkiye'nen en önemli ekonomik partnerlerinden Rusya ile ilişkilerin olumsuz etkilenmesini endişe ile izlediklerini belirten Demirtaş, "Karşılıklı diyalog ile bu sorunun çözülmesini diliyoruz. Dış ticaretimizin 32 milyar dolara ulaştığı Rusya, en fazla ticaret yaptığımız ülkelerden birisidir. Bu yüksek ticaret hacmi ile birlikte Rusya'da çalışan, mağaza açan, müteahhitlik hizmetleri veren binlerce vatandaşımızı da göz önünde bulundurduğumuzda Rusya ile ekonomik ilişkilerimizin bozulmasını kesinlikle istemiyoruz ama ne yazık ki Rusya ile iş yapan pek çok iş adamımızın, üyemizin zor günler yaşamaya başladığı, Rusya'da çeşitli güçlüklerle karşılaşmaya başladığını da biliyoruz. Türk TIR'ları gümrüklerde bekletilmekte, siparişler ve turizm rezervasyonları iptal edilmektedir" değerlendirmesinde bulundu. 

Demirtaş, Rusya ile yaptığı ticarette veya bu ülkedeki işlerinde zorluklarla karşılaşan üyelerin, sorunlarını takip ederek çözümüne katkıda bulunabilmek için İTO'ya başvurmasını istedi.