İZBAN'da 28 Eylül hazırlığı

İZBAN'da 28 Eylül hazırlığı
İZBAN'da 28 Eylül hazırlığı
İZMİR (AA) - İzmir'de günde yaklaşık 300 bin yolcuya hizmet veren İZBAN, okulların açılacağı 28 Eylül'e özel olarak hazırlanıyor.İZBAN'dan yapılan...

İZMİR (AA) - İzmir'de günde yaklaşık 300 bin yolcuya hizmet veren İZBAN, okulların açılacağı 28 Eylül 'e özel olarak hazırlanıyor.

İZBAN'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, en yüksek doluluk oranına eylül-mayıs ayları arasında ulaşan ve bu dönemde günde 300 bin İzmirliye hizmet veren İZBAN, bayramın hemen ardından oluşacak yolcu yoğunluğuna en iyi şekilde yanıt vermek amacıyla organizasyonel ve teknik çalışmalarını tamamladı.

Sabah 07:30-09:00 ile akşam üzere 17:00-20:30 saatleri arasında oluşacak yoğunluğu akıcı hale getirmeyi hedefleyen İZBAN, olası tren arızalarına karşı uç istasyonlarda hazırda yedek tren bekletecek. Herhangi bir aksamada bu trenler devreye girecek. Gerektiğinde anlık teknik müdahaleler için de 6 ayrı mobil müdahale ekibi görev yapacak.

Diğer yandan, karma işletmecilik yapılan hatta sinyalizasyon ve tren trafiğinde alınabilecek ek önlemler hususunda ise TCDD ile İZBAN yönetimi de görüşmeler yaptı.

İZBAN yetkilileri, geçen yıl bu dönemde 39 tren seti ile yolcu taşımacılığı yapıldığını, Körfez Yunusları'nın Ağustos 2014'ten bu yana devreye alınmaya başlandığını, son 1 yılda vagon sayısının 219'a yükseldiğini belirtti.

Yetkililer, 28 Eylül ile birlikte başlayacak olan güz sezonu sürecinin sorunsuz gerçekleştirilmesi için tüm çalışmaları tamamladıklarını kaydetti.