İZELMAN'da "sendika yetkisi" davası

İZELMAN'da "sendika yetkisi" davası
İZELMAN'da "sendika yetkisi" davası
- İzmir Büyükşehir Belediyesine ve bağlı şirketlerin ortaklığındaki İZELMAN AŞ'nin açtığı davada, sendikanın iş yerinde toplu sözleşme yetkisinin iptaline karar verildi

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı şirketlerin ortaklığındaki İZELMAN AŞ'nin açtığı davada,  Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikasının yerindeki toplu sözleşme yetkisinin iptal edilmesine karar verildi.

İzmir 5. İş Mahkemesindeki duruşmaya davacı İZELMAN AŞ avukatı Gülşah Limoncuoğlu ile davalı taraflar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı avukatı Hilmi Şahin, DİSK'e bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası avukatları İrfan Demirci ve Selçuk Ertan katıldı.

Hakim Suat Kaya, Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda düzenlenen dava şartlarına göre ilk itirazların incelendiğini, "toplu iş sözleşme yapma yetkisinin iptalinin" değerlendirileceğini belirterek tarafları sulha davet etti. Teklifin kabul edilmemesi üzerine taraflara söz verildi.

İZELMAN avukatı Limoncuoğlu, mahkemeye sunulan belgeleri incelemek için süre istedi.

Sendika ve Bakanlık avukatları ise yetki işleminin usulüne uygun olarak yapıldığını savunarak delillerin toplandığını, sorunun çözümünün hukuki incelemeye bağlı olduğundan bilirkişi incelemesine yer olmadığını bildirdi ve "davacı tarafın diğer taleplerinin kabul edilmeyip davanın reddine karar verilmesini" talep etti.

Süre talebini kabul etmeyen Hakim Suat Kaya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikasına verilen "toplu iş sözleşmesi akdetme yetkisi"nin, kanun ve yönetmeliklerin ilgili maddelerine dayanarak iptaline karar verdi.

Davalı taraf avukatları kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Sendika temsilcileri, duruşmanın ardından adliyede bekleyen işçilere, davayla ilgili bilgi verdi. 

İşçiler, toplu sözleşmenin sonuçlanmasını beklerken "yetkilendirme" davasının açıldığını önceki sendika temsilcilerinin bu konuda kendilerini bilgilendirmediğini öne sürdü.

İzmir Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanında açık ve kapalı otopark anaokulu, kreş ve etüt merkezi İZELMAN AŞ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının "toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde yetkili kıldığı" DİSK Genel -İş'e bağlı Türkiye Genel Hizmetler İşçileri Sendikası ile sürdürülen toplu sözleşmesi görüşmelerinin çıkmaza girdiği gerekçesiyle, "iş yerinde yetkilendirmenin" iptali istemiyle Bakanlık ve Sendika'ya karşı dava açmıştı.