İZENERJİ işçilerinin "uyuşmazlık" eylemi

İZENERJİ işçilerinin "uyuşmazlık" eylemi
İZENERJİ işçilerinin "uyuşmazlık" eylemi
- İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZENERJİ şirketinde 3 bin 500 işçiyi ilgilendiren Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması protesto edildi - DİSK Genel İş 2 Nolu Şube Başkanı Şanlı: - "İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'na sesleniyoruz. Gelin bu işi çözelim. Aksi halde hakkımızı almak için başta grev olmak üzere her türlü mücadeleye hazırız"

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Beledisi'ne bağlı İZENERJİ şirketinde çalışan işçiler bir süredir sürdürülen ve uyuşmazlıkla sonuçlanan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde belediyenin kendilerine önerdiği yüzde 6'lık zammı protesto etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası üyesi İZENERJİ çalışanları, Alsancak Birinci Kordon üzerindeki Atatürk Caddesi'nde toplandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin toplu sözleşme görüşmelerindeki tutumunu eleştiren pankart ve dövizler taşıyan grup, slogan atarak Büyükşehir Belediyesi önüne kadar yürüdü.

Burada oturma eylemi yapan işçiler adına basın açıklamasını okuyan DİSK Genel İş 2 Nolu Şube Başkanı Taner Şanlı, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile sendikaları arasında 3 bin 500 İZENERJİ işçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinin 3 Mart'ta başladığını hatırlatarak, gelinen noktada görüşmelerin uyuşmazlıkla sonuçlandığını ve ara bulucu tayin edildiğini bildirdi. 

- "Zam oranı komik"

Bu sürecin 26 Mayıs'ta sona ereceğini kaydeden Şanlı, "İşveren  bugün ara bulucu ile birlikte yaptığımız görüşmelerde maaşımızın tümüne yüzde 6 zam ve ikramiyemize 16 yevmiye artırımı sunmuştur. Bu rakam ülkemizdeki açıklanan enflasyon rakamlarının altındadır. Bize önerilen zam oranının komik ve kabul edilemez olduğu ortadadır" dedi. 

Siyaset yapmadıklarını, ekmeklerinin peşinde olduklarını dile getiren Şanlı, insanca yaşayabilecek bir ücret ve yaşam koşullarının iyileştirilmesini talep ettiklerini ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni uyguladığı ücret politikasından vazgeçmeye çağıran Şanlı, "Yıllardır çeşitli gerekçelerle belli seviyelerde tutulan ücret politikalarıyla insanca yaşayabilme koşulumuz kalmamıştır" dedi.

Şanlı, şöyle konuştu:

"Toplu Sözleşme görüşmelerinin masada çözülmesi için hayatın gerçeklerine uygun ve anlaşılabilir öneriler getirilmelidir. Ancak aynı koşullarda ısrar edilir ve yüzde 5'ler civarında kalacak zam önerileri karşısında greve çıkmaktan başka bir yol kalmayacaktır. Buradan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na sesleniyoruz. Gelin bu toplu sözleşmeyi masada karşılıklı anlaşarak çözelim. Hep birlikte davullarla halaylarla anlaşma yaparak kutlayalım. Aksi takdirde biz İZENERJİ işçileri olarak haklarımızı almak için başta grev olmak üzere her türlü mücadeleye hazırız ve kararlıyız."

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Bu arada, Konak Meydanı eski Sümerbank binası önünde bir araya gelen bir grup da, Bursa ve Kocaeli'de metal işçilerinin  otomotiv fabrikalarında başlattığı eyleme destek amacıyla gösterisi düzenledi. 

Birçok sivil toplum kuruluşunun da destek verdiği gösteri basın açıklamasının ardından sona erdi.