İzmir Adliyesinde "Arabuluculuk ve Uzlaştırma Merkezi" açıldı

İzmir Adliyesinde "Arabuluculuk ve Uzlaştırma Merkezi" açıldı
İzmir Adliyesinde "Arabuluculuk ve Uzlaştırma Merkezi" açıldı
- Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Özatar: - "Vatandaşlarımıza 'aranızdaki anlaşmazlığı 1 günde bitirmek ister misiniz?' diyeceğiz. Bunun için de avukatlara, müvekkillerini bilgilendirmede büyük iş düşüyor"

İZMİR (AA) - İzmir Adliyesinde, taraflar arasındaki bazı uyuşmazlıkları mahkemeye gitmeden çözmek için 2012 yılında kurulan arabuluculuk ve uzlaştırma sistemiyle ilgili bilgilendirme merkezi açıldı.

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, İzmir Adliye Sarayı'ndaki Arabuluculuk ve Uzlaştırma Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, bu sistemle yargıda önemli bir zihniyet değişikliğinin yaşandığını söyledi.

Dünyada arabuluculuk ve uzlaşma yöntemlerinin ön planda olduğunu belirten Öztatar, "Geçen hafta İngiltere'ye yaptığımız ziyarette, yetkililer ülkedeki uyuşmazlıkların yüzde 98'inin arabuluculukla çözüldüğü, sadece yüzde 2'sinin mahkemeye yansıdığını aktardılar. 10 bin anlaşmazlığın yüzde 70'i bir günde bitmiş. Biz de vatandaşlarımıza 'Aranızdaki anlaşmazlığı bir günde bitirmek ister misiniz? Hiçbir dava bir günde çözülmez' diyeceğiz. Bunun için de avukatlara müvekkillerini bilgilendirmede büyük iş düşüyor" şeklinde konuştu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru da İzmir'in Türk hukukunun yeni müesseselerinden biri olan arabuluculuk kurumu için seçilen pilot illerden biri olduğunu hatırlatarak, sistemle hem adliyelerdeki iş yoğunluğunun azalacağını hem de aralarında ihtilaf olan vatandaşların anlaşarak barışçı yöntemlerle çözüme ulaşacağını söyledi.

Konuşmaların ardından Arabuluculuk ve Uzlaştırma Merkezinin açılışı yapıldı.

Açılışa, Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcısı Celal Kocabaş, Adalet Komisyonu Başkanı İbrahim Korkmaz, İzmir Arabulucular Derneği Başkanı Ayşe Dağcı, İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, hakim ve savcılar katıldı.

- Arabuluculuk sistemi

Adalet Bakanlığı, taraflar arasındaki bazı uyuşmazlıkları mahkemeye gitmeden çözmek için 22 Haziran 2012'te tarihinde yürürlüğe giren 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu (HUAK) ile arabuluculuk sistemini kurdu.

Tarafların, uyuşmazlığı tarafsız bir üçüncü kişi (arabulucu) yardımı ile mahkemeye gitmeden ya da mahkeme yönlendirmesiyle çözmelerinde kullanabilecekleri "arubuluculuk" kurumuyla ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran bakanlık, arabulucuların yetiştirilmesi için de kurumsal anlaşmalar yaptı.

Adalet Bakanlığınca yetkilendirilen eğitim kurumlarında "arabuluculuk" eğitimi verilen bin 800 hukukçu sertifika aldı. Arabulucu olmak isteyenler hukukçularda, sadece 5 yıllık kıdem şartı aranıyor.