İzmir Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk iddiası davası

İzmir Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk iddiası davası
İzmir Büyükşehir Belediyesindeki yolsuzluk iddiası davası
- Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu ile birlikte 129 kişinin yargılandığı duruşma ertelendi

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesinde yolsuzluk iddialarına ilişkin tamamı tutuksuz 129 sanığın yargılandığı duruşma ertelendi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Aziz Kocaoğlu ile birlikte 129 kişinin İzmir 7. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılandığı davanın duruşması, Anayasa Mahkemesinden gelecek görüş yazısının beklenmesi için 2 Şubat 2016'da yapılacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, duruşma sonrasında yaptığı açıklamada, uzunca bir süredir duruşmaya geldiklerini ve bir an önce davanın sonuçlanmasını istediklerini belirtti.

Kocaoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun seçimin ardından yaptığı konuşmada demokrasiye, hukuka çok büyük vurgu yaptığını anımsatarak şunları kaydetti:

"Biz o vurguların ışığında 1 Kasım'dan sonra ülkenin daha demokratik, daha ılımlı, uzlaşmacı bir ortama gireceğinin mesajlarını aldık. Dava süreci devam ediyor.  Anayasa Mahkemesinden gelecek görüş yazısını bekliyoruz. 129 arkadaşımızın buraya üç ayda bir gelmesinin gereksiz olduğunu düşünüyor, davanın biran önce sonuçlanmasını ve  adaletin tecelli etmesini bekliyoruz. Üzerimizdeki bu yükten kurtulmak ve beratla sonuçlanan bir mahkemeyle aklanmak istiyoruz."