İzmir Büyükşehir Belediyesine IFC övgüsü

İzmir Büyükşehir Belediyesine IFC övgüsü
İzmir Büyükşehir Belediyesine IFC övgüsü
İZMİR (AA) - Dünya Bankası Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yöneticileri, küresel anlamda belediyelerle yaptıkları işbirliklerinde İzmir Büyükşehir...

İZMİR (AA) - Dünya Bankası Uluslararası Finans Kurumu (IFC) yöneticileri, küresel anlamda belediyelerle yaptıkları işbirliklerinde İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni "en iyi uygulama örneği" olarak gördüklerini bildirdi.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, güçlü finans yapısı ile dünyaca ünlü uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch ve Moodys'den övgüler alarak "yatırım yapılabilir" kredi notunu koruyan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne bir övgü de Dünya Bankası'nın alt kuruluşu olan Uluslararası Finans Kurumu'ndan (IFC) geldi.

IFC Su, Atık ve Belediye Finansmanı Sektörü Global Müdürü Elena Bourganskaia, IFC Kıdemli Yatırım Uzmanı Marco Sorge ve Kıdemli Operasyon Uzmanı Patrick Avato İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret etti.

Elena Bourganskaia, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin IFC'nin Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerindeki en büyük alt yapı ve ulaşım proje partneri olduğunu belirterek, "İzmir Büyükşehir Belediyesi ile olan ilişkimiz, stratejik açıdan bizim için çok önemli. Müşterek olarak gerçekleştirdiğimiz projelerde desteğiniz ve katkınız bizi çok etkiledi. Sizinle olan ilişkimizi küresel olarak tüm belediyelerle yaptığımız işbirliklerinde en iyi uygulama örneği olarak kullanıyoruz. Bu zamana kadar birlikte çok iyi işler yaptık" dedi.

- Yeni hedef katı atık tesisi

Aziz Kocaoğlu ise IFC ile son 3 yıllık dönemde Konak ve Karşıyaka Tramvay, Trafik Yönetimi Sistemi ve İtfaiye Acil Müdahale projeleri, 85 adet metro vagonu alımı,  İZSU ile Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi kapasitesini artıracak ek ünite yatırımı ve Yeni Foça Atık Su Arıtma Tesisi projelerinde "Hazine garantisiz ve teminatsız" 151 milyon avroluk kredi sözleşmesi imzaladıklarını hatırlatarak, bu güzel işbirliğinin daha da gelişmesi yönündeki isteğini vurguladı.

ÇED aşamasında olan katı atık bertaraf tesisinin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin en önemli projeleri arasında yer aldığını belirten Kocaoğlu, daha önceki projelerde IFC'den gördükleri desteği bu projede de görmek istediklerini ifade ederek, "Amacımız şimdiden bir aşamaya gelmek ve süreci hızlandırmak" dedi.

Görüşmede İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, Genel Sekreter Yardımcısı Barış Karcı ve Erhan Bey ile Atık Yönetimi Dairesi Başkanı Sibel Çoban ile IFC Kıdemli Yatırım Uzmanı Marco Sorge ve Kıdemli Operasyon Uzmanı Patrick Avato da hazır bulundu.