İzmir-İran arasında ortak fuar hazırlığı

İzmir-İran arasında ortak fuar hazırlığı
İzmir-İran arasında ortak fuar hazırlığı
- İZTO ile İran Fuarcılık Konseyi, İzmir'de ve İran'ın sonradan belirlenecek bir şehrinde ortak fuar düzenlenmek üzere anlaştı

İZMİR (AA) - İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile İran Fuarcılık Konseyleri, İzmir ve İran'da sonradan belirlenecek bir şehirde ortak fuar düzenlenmesi için anlaşma kararı aldı.

İran Fuarcılık Konseyi Başkanı ve Kirmanşah Vali Yardımcısı Nelson Hazrati ile beraberindeki heyet, İzmir Ticaret Odası'nı ziyaret ederek başkan Ekrem Demirtaş, İzmir'deki fuar şirketleriyle görüştü. 

İZTO Başkanı Demirtaş, İran ile iyi bir ticari ilişkilerinin bulunduğunu, İran'dan bir kaç ticaret odası ile "kardeş oda" olduklarını, bu sayede iki ülke arasında ekonomik açıdan önemli gelişmeler kaydettiklerini ve ticaret hacminin kısa sürede 30 milyar dolara ulaşmasını beklediklerini belirtti. 

İran ile ticari ilişkileri daha da ileriye taşımak istediklerini aktaran Demirtaş, İzmir ve İran arasında karşılıklı "İhraç ürünleri fuarı" düzenlemek istediklerini ifade ederek, Türkiye Ekonomi Bakanlığı tarafından, İran'da "milli düzeyde iştirak edilmesi" için desteklenen 4, bireysel katılımda ise desteklenen 5 fuar olduğunu anımsattı.

Demirtaş, İran'daki fuarların birim metrekare fiyatlarının 440 ile 520 avro arasında değiştiğini vurgulayarak, "İran ile İzmir arasında fuar katılımı, fuar işbirliği artmalı ancak Avrupa'nın öncü fuarları ile dahi kıyaslanmayacak bu fiyatların olduğu sürece Türk firmalarını İran'daki fuarlara çekmeniz çok zor. Dünyanın en büyük mobilya fuarlarından olan Milano Mobilya Fuarı'nda metrekare stant bedeli 185 avro" dedi. 

İran Fuarcılık Konseyi Başkanı ve Kirmanşah Vali Yardımcısı Nelson Hazrati de Tahran'da düzenlenen fuarların kamu tarafından organize edildiğini, bu yüzden metrekare birim fiyatlarında çok esneme imkanlarının olmadığını kaydetti. 

İzmir ve İran'da daha sonra belirleyecekleri bir şehirde ortak fuar düzenleyeceklerini açıklayan Hazrati, "Tahran'da fiyatlar yüksek bu yüzden İran'da Tebriz, İsfahan, Şiraz gibi potansiyeli yüksek büyük şehirlerde bu fuarları düzenleyebiliriz. Burada özel sektörler tarafından düzenleneceği için metrekare stant fiyatları biraz daha uygun olacaktır" diye konuştu.