İzmir İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı

İzmir İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı
İzmir İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı açıldı
- Fuarda, 73 ceza infaz kurumundan hükümlü ve tutuklularca yapılan gıdadan tekstile, mobilyadan hediyelik eşyaya kadar çeşitli ürünler sergilenecek ve satışa sunulacak - İzmir Valisi Toprak: - "Zaman zaman cezaevlerine insanlarımız girmiş olabiliyor. Önemli olan insanlarımızın hangi sebeplerle oraya sürüklendiğini ve o noktadaki gerçekleri iyi bir şekilde analiz ederek onların sebeplerini ortadan kaldırıcı çalışmalar yapmak"

İZMİR (AA) - Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu tarafından düzenlenen "10. İzmir İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarı" açıldı.

Gündoğdu Meydanı'ndaki fuarın açılışında konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak, fuarın insanları yaşatmaya ve değerli kılmaya, suça ve suçluluğa karışsa dahi onları kazanarak geleceğe hazırlamaya yönelik devletin temel bakış açısını gösterdiğini belirtti.

Emek ve değer verildiğinde, eksikler rehabilite edilerek değer oluşumuna katkı sağlandığında güzelliklerin ortaya çıktığını ifade eden Toprak, şöyle konuştu:

"Zaman zaman şüphesiz ki cezaevlerine insanlarımız girmiş olabiliyor. Önemli olan, insanlarımızın hangi sebeplerle oraya sürüklendiğini ve o noktadaki gerçekleri iyi bir şekilde analiz ederek onların sebeplerini ortadan kaldırıcı çalışmalar yapmak. Özelikle hükümlü, tutuklu noktaya gelmiş, suçtan dolayı sıkıntı gören insanların bir vesile ile hayatları kararıyor. Bu noktada mesleksizliğin de önemli bir sebep teşkil ettiğini görüyoruz. Bu çalışma, mesleki noktada eksiklerin tamamlanmasını, orada bulundukları sırada ve dışarıya çıktıklarında toplumla bütünleşmelerini sağlayabilmektedir." 

-"Avrupa'da en iyi durumdayız"

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım da infazın temel amacının hükümlü ve tutukluyu belli bir süre bir yerde tutmak anlayışından ibaret olmadığını vurguladı. Ceza infaz sisteminin insan odaklı olduğuna işaret eden Yıldırım, sistemin salıverilecek bireyleri toplum içerisinde yaşamaya hazırlamayı hedeflediğini ve bu bireylerin yeniden suça yönelmesini önlemek için her türlü eğitim ve psikososyal desteği verdiğini aktardı.

Hükümlü ve tutuklulara okuma yazma öğrenmeden lisanüstüne kadar her kademede eğitim imkanı sağlandığını anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"Geçen yıl, 2 yıllık yükseköğrenime 900, 4 yıllık yükseköğrenime 233 hükümlü devam etmiş olup, 45 hükümlü yüksek lisans, 4 hükümlü de doktora çalışmalarına katılmıştır. Bu anlamda ceza infaz kurumları, okul işlevi görmektedir. Geçen yıl, 68 bin 374 hükümlü ve tutuklu, meslek eğitim çalışmalarına katılmıştır. Bu yönüyle ceza infaz kurumları, meslek eğitim merkezi olmuştur aynı zamanda. Ceza infaz kurumlarımızdaki psikologlarımız ve sosyal hizmet uzmanlarımız tarafından hükümlü ve tutuklularla 265 bin kez bireysel görüşme yapılmıştır. Ceza infaz kurumlarında görevli personel ve aileleriyle yaklaşık 13 bin kez görüşülmüştür. Bu açıdan da ceza infaz kurumlarımız, birer rehabilitasyon merkezi işlevi görmektedir."

Yıldırım, hükümlülerin topluma kazandırılmasında Türkiye'nin geldiği noktanın önemini vurgulayarak "Özellikle iş eğitimi ve üretim açısında Avrupa'da en iyi durumda olduğumuzu gururla ifade etmek istiyorum" dedi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Doğru ise ceza infaz kurumlarındaki eğitim çalışmalarının temel amacının suça sürüklenmiş, hüküm giymiş insanların topluma yeniden kazandırılmasını sağlamak olduğunu dile getirerek, fuarda bu çalışmaların somut örneklerinin görüleceğini söyledi.

Konuşmaların ardından protokol, stantları ziyaret etti ve Vali Toprak, fuarı gezen yerli ve yabancı turistlerle fuara ilişkin sohbet etti.

73 ceza infaz kurumundan hükümlü ve tutuklularca yapılan gıdadan tekstile, mobilyadan hediyelik eşyaya kadar çeşitli ürünlerin sergileneceği ve satışa sunulacağı fuar, 18 Kasım'da sona erecek.