İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- İzmir Emniyet Müdürü Uzunkaya: - "57 şüphelisi bulunan soruşturmayla ilgili şu an birisi yurtdışında olmak üzere 9 zanlı firari durumda, gözaltındakilerden 12'si savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakıldı. Halen gözaltındaki 36 şüpheli muhtemelen cuma günü mahkemeye çıkarılacaklar"

İZMİR (AA) - İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir merkezli 18 ilde düzenlenen "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonuna ilişkin, "57 şüphelisi bulunan soruşturmayla ilgili şu an birisi yurtdışında olmak üzere 9 zanlı firari durumda, 12 kişi savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakıldı" dedi.

Uzunkaya, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında gözaltına alınanların bulunduğu, Kaçakçılık, Organize, Narkotik ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerinin yer aldığı İzmir İl Emniyet Müdürlüğünü ziyaret etti.

Uzunkaya ziyaret sonrası gazetecilerin soruları üzerine, İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonuyla ilgili bilgi aldığını söyledi. 

"Paralel Devlet Yapılanması" soruşturma dosyasında kısıtlama kararı bulunduğu için bu konuda fazla bilgi veremeyeceğini ifade eden Uzunkaya, şunları belirtti:

"Konusu, mevzusu belli, ayrıntıya girmiyorum. Şüphelilerin ifadelerinin alınması devam ediyor, soruşturma devam ediyor. 57 şüphelisi bulunan soruşturmayla ilgili şu an birisi yurtdışında olmak üzere 9 zanlı firari durumda, gözaltındakilerden 12'si savcılık talimatıyla emniyetten serbest bırakıldı. Halen gözaltındaki 36 şüpheli muhtemelen cuma günü mahkemeye çıkarılacaklar. Şu an verebileceğim bilgi bu kadar."

Uzunkaya, kamuoyunda "Askeri casusluk" olarak bilinen "Askeri ve bilgi belge bulundurma" davasının dosyasında yönlendirme, manipüle etme, farklılaştırma gibi konularda rolü, ilgisi, etkisi olan kamu görevlisi ve sivil vatandaşların da bulunduğunu, soruşturmanın detaylı şekilde sürdürüldüğünü aktardı.

Gazetecilerin, "İzmir Valisi Mustafa Toprak'ın davada "casusluk" olmadığının ortaya çıktığına yönelik bir açıklama yaptığı"nın hatırlatılması üzerine Uzunkaya, böyle bir değerlendirmenin yargılamayı sürdüren adli merciler tarafından yapılabileceğini, kendisinin yorumunun olamayacağını ifade etti.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlük yaptıkları iddia edilen şüphelilere yönelik İzmir merkezli 18 ilde dün düzenlenen operasyonda, Fetullah Gülen'in de aralarında olduğu 57 zanlı hakkında gözaltı kararı alınmıştı.