İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Gözaltındaki 36 şüpheli, tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi

İZMİR (AA) - İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda gözaltına alınan 36 şüpheli, Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi. 

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından "terör örgütü kurmak, üyesi olmak ve örgüt adına faaliyet yürütmek" suçlamasıyla İzmir Adliyesine getirilen 36 zanlı, sağlık kontrolünden geçirildi. 

Zanlılar, daha sonra İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca dosya üzerinden tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Şüphelilerden 49'u gözaltına alınmış, 13'ü ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, zanlıların, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar üzerine gözaltına alındıkları bildirilmişti.