İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Adliyeye sevk edilen 36 şüphelinin sulh ceza hakimliğindeki ifade verme işlemleri iki gündür sürüyor

İZMİR (AA) - İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda gözaltına alınan 36 şüphelinin sulh ceza hakimliğindeki işlemleri iki gündür devam ediyor.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından İzmir Adliyesine getirilen ve Cumhuriyet Başsavcılığınca, dosya üzerinden tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen 36 zanlının cuma günü öğleden sonra başlayan ifade verme işlemleri sürüyor. 

Kamuoyunda "Askeri casusluk" olarak bilinen "Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma Davası"nın görülmesi için mahkeme salonuna dönüştürülen sosyal tesislerdeki konferans salonunda 3. Sulh Ceza Hakimi Dilek Çeliktaş tarafından yürütülen ifade alma sürecinde zaman zaman ihtiyaç molaları veriliyor. 

Suçlamanın "örgütlü suçlar" kapsamında olması nedeniyle gözaltındaki 36 kişi ve avukatlarının da katıldığı mahkeme salonundaki ifade alma işleminde, henüz 27 kişinin işlemleri tamamlandı. 

İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Şüphelilerden 49'u gözaltına alınmış, 13'ü ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı. Dosyada örgüt lideri olarak aranan Fetullah Gülen ile birlikte 8 kişinin firari durumda olduğu öğrenilmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, zanlıların, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar üzerine gözaltına alındıkları bildirilmişti.