İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Operasyon kapsamında gözaltına alınan şüpheliler sağlık kontrolünden geçirildi

İZMİR (AA) - İzmir merkezli 16 ilde "paralel yapıya" yönelik düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınan 18 şüpheli, sağlık kontrolünden geçirildi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın ikinci dalgasında 16 ilde gözaltına alınan şüpheliler, otobüslerle İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi.

"İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, ''taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yaptıkları'', ''şüphelilerin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve TSK'dan tasfiyesini amaçladıkları'' yönündeki iddialarla gözaltına alınan şüpheliler, hastanenin adli tabipliğinde muayene edildi. 

İzmir merkezli 16 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik düzenlenen ikinci dalga operasyon kapsamında aralarında emniyet mensupları ile TÜBİTAK çalışanlarının da bulunduğu 25 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmış, 18 kişi gözaltına alınmıştı. Operasyon kapsamında halen 7 kişinin firari olarak arandığı, arananlar arasında TÜBİTAK çalışanı 3 kişinin bulunduğu, bu kişilerin yurt dışında olduklarının belirlendiği bildirilmişti.

Operasyonların 3 Kasım'da 18 ilde gerçekleştirilen ilk dalgasında hakkında gözaltı kararı verilen 57 kişiden 49'u gözaltına alınmış, 13'ü ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı. Gözaltındaki 36 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından İzmir Adliyesine sevk edilmiş, aralarında eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, KOM Şube Müdürü Mehmet Ali Şevik, mülkiye müfettişleri Ferda İleri ve Ahmet Kaya'nın da bulunduğu 17'si tutuklanmış, 15'i adli kontrol şartıyla olmak üzere 19'u serbest bırakılmıştı. Firari durumdaki örgüt lideri Fetullah Gülen'in de aralarında yer aldığı 8 kişi hakkında yakalama kararı verilmişti.