İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu

İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
İzmir merkezli "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonu
- Adliyeye sevk edilen 13 şüpheli, tutuklanma talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi

İZMİR (AA) - İzmir merkezli 14 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyonda gözaltına alınan 13 zanlı, tutuklanmaları talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Sabah saatlerinde İzmir Adliyesi'ne getirilen zanlılardan emniyette susma hakkını kullanan 4'ü, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu savcısına ifade verdi.

Savcılık sorgularının ardından aralarında Eski İzmir Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Hakan A, 4. sınıf emniyet müdürü Mehmet E.Ç. ile Askeri Gizli Bilgi Belge Bulundurma Davası sanıklarından Narin Korkmaz'ın evine sözde delil bıraktığı ileri sürülen komiser Ali B. ve aynı davanın sanıklarından Safiye Köten'in evindeki aramada sözde delilleri bulma görüntüleri dava sürecinde tartışmalara neden olan komiser yardımcısı Özcan K'nın da bulunduğu 13 zanlı, tutuklanmaları talebiyle 7. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Zanlıların, kamuoyunda "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, arama ve incelemelerde taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlük yapmak, terör örgütü kurmak, üyesi olmak ve örgüt adına faaliyetler yürütmek, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yapmak, sahte delil üretmek, TSK mensuplarının kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve TSK'dan tasfiyesini amaçlamakla" suçlandığı belirtildi.

Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik 3 Kasım'da 18 ilde düzenlenen ilk dalga operasyonda gözaltına alınan zanlıların Askeri Casusluk Davası sürecinde usulsüzlüklere konu olan eylemlerle ilgili "emirleri vermek ve usulsüz dinlemeleri yapmakla" suçlandığı, ikinci dalga operasyonda gözaltına alınan şüphelilerin ise özellikle "arama ve incelemelerde bulunarak sözde delilleri şüphelilerin evlerine yerleştirdikleri ve elde edilen deliller hakkında usulsüz ve sahte rapor düzenlemekle" suçlandıkları ifade edildi.

Bu arada, 3 Kasım'da 18 ilde gerçekleştirilen ilk dalga operasyonda cezaevine konulan 17 şüphelinin tutukluluk haline yapılan itirazın da 6. Sulh Ceza Hakimliğinde değerlendirildiği, avukatların bu görüşmede bulunması nedeniyle ikinci dalgaya yönelik mahkeme sorgusuna bu görüşmenin sonuçlanması sonrası geçileceği öğrenildi. 

- Operasyon

İzmir merkezli 14 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik ikinci dalga operasyon kapsamında aralarında emniyet mensupları ile TÜBİTAK çalışanlarının da bulunduğu 25 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmış, 18 kişi gözaltına alınmış, 5'i savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı. Operasyon kapsamında halen 7 kişinin firari olarak arandığı, arananlardan TÜBİTAK çalışanı 3 kişinin Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde olduklarının belirlendiği bildirilmişti.

Şüpheliler, sabah saatlerinde "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde,  "terör örgütü kurmak, üyesi olmak ve örgüt adına faaliyetler yürütmek, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yapmak, sahte delil üretmek, TSK mensuplarının kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve TSK'dan tasfiyesini amaçlamak", ''taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yaptıkları'', ''şüphelilerin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve TSK'dan tasfiyesini amaçladıkları'' iddiasıyla Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilmişti.